Walki o granice II RP

20.05.2019 aktualizacja 14.08.2019

Prezydent uczcił pamięć powstańców śląskich w Mysłowicach

Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty przed tablicą upamiętniającą Powstańców Śląskich z Mysłowic i okolic. Fot. PAP/H. Bardo Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty przed tablicą upamiętniającą Powstańców Śląskich z Mysłowic i okolic. Fot. PAP/H. Bardo

Kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstańców śląskich z Mysłowic (Śląskie) i okolic złożył w poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda. To właśnie w Mysłowicach blisko sto lat temu doszło do wydarzeń, które dały impuls do wybuchu I powstania śląskiego.

Prezydent złożył wiązankę białych i czerwonych kwiatów pod tablicą, która w przedsionku mysłowickiego ratusza upamiętnia mieszkańców poległych w trzech powstaniach śląskich.

„W powstaniach śląskich polegli ku chwale Ojczyzny Powstańcy z Mysłowic i okolicy” - brzmi napis na tablicy z czarnego kamienia. Poniżej umieszczono nazwiska powstańców poległych w trzech kolejnych zrywach – w 1919 r.: 13 osób, w 1920 r.: 2 osób i w 1921 r.: 23 osób.

Prezydent Duda w poniedziałek składa wizytę w woj. śląskim. Po złożeniu kwiatów przed tablicą, mieszczącą się w Urzędzie Miasta Mysłowice, ma spotkać się z mieszkańcami na rynku. Następnie w Świętochłowicach prezydent złoży kwiaty przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego i zwiedzi Muzeum Powstań Śląskich, gdzie również spotka się z mieszkańcami.

W tym roku przypada setna rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich, które wybuchło w następstwie masakry przed kopalnią Mysłowice 15 sierpnia 1919 r. Po otwarciu ognia przez oddział Grenzschutzu (niemieckiej straży granicznej) zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec.

I powstanie śląskie było – według historycznych opracowań – spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Upadło po 10 dniach, przygotowując jednak grunt do dwóch kolejnych powstań w następnych latach.

I powstanie śląskie było – według historycznych opracowań – spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Upadło po 10 dniach, przygotowując jednak grunt do dwóch kolejnych powstań w następnych latach.

Na Śląsku wrzało już wcześniej. W maju 1919 r. na konferencji w Wersalu zadecydowano, że o przynależności atrakcyjnych gospodarczo terenów Śląska przesądzi plebiscyt. Wobec trudności gospodarczych w regionie pracę przerwało 40 kopalń. Górnicy nie otrzymywali pensji, więc zdecydowali się na strajk generalny.

Rok później, również w sierpniu, wybuchło drugie powstanie śląskie, a efektem rozpoczętego w kolejnym roku (w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.) trzeciego powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem.

Blisko sto lat później Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Główne obchody setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego mają odbyć się w sierpniu w Mysłowicach. W minioną środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że tegoroczna defilada Wojska Polskiego, organizowana w dniu jego święta – 15 sierpnia – odbędzie się w Katowicach.

W ub. tygodniu prezydent Duda przekazał śląskiej delegacji w Warszawie biało-czerwoną flagę państwową. W piątek została ona podniesiona na maszt historycznego Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, gdzie mieszczą się dziś urzędy: wojewódzki i marszałkowski.(PAP)

Powstania Śląskie / Infografika PAP

autor: Mateusz Babak

mtb/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL