Holokaust

29.09.2019

Prezydent Ukrainy: pamięć o Babim Jarze ostrzeżeniem dla ludzkości

Pamięć o Babim Jarze w Kijowie oraz Holokauście jest ostrzeżeniem dla całej ludzkości – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w związku z 78. rocznicą dokonywanych tam przez Niemców masowych kaźni Żydów.

"Pamięć o Babim Jarze i Holokauście jest ostrzeżeniem dla całej ludzkości, że ideologia braku tolerancji i przemocy może odwrócić nas ku straszliwej przeszłości, gdy największa wartość - życie ludzkie - stało się kartą przetargową w rękach dyktatorów" - powiedział prezydent.

"Jestem przekonany, że naród ukraiński zawsze będzie zjednoczony w dążeniu, by nie dopuścić do jakichkolwiek przejawów wrogości na gruncie rasowym, czy narodowym" - podkreślił.

CZYTAJ TAKŻE

Szef ukraińskiego państwa przypomniał, że w Babim Jarze ginęli nie tylko Żydzi, ale i wzięci do niewoli żołnierze Armii Czerwonej, działacze ukraińskiego ruchu narodowowyzwoleńczego i wszyscy ci, którzy byli niewygodni dla niemieckiego okupanta.

"W latach wojennych, gdy mogło się wydawać, że wszystko wokół oddycha przemocą i śmiercią, przejawiły się najlepsze cechy naszego narodu: miłosierdzie, współczucie i poświęcenie. Z ogromną wdzięcznością pamiętamy o uczynkach zwykłych ludzi, którzy ryzykując życiem ratowali rodaków przed nieuchronną śmiercią" - zaznaczył Zełenski.

29 września 1941 roku, niedługo po zajęciu Kijowa przez wojska hitlerowskie, Niemcy zebrali przebywających w Kijowie Żydów, po czym nakazali im marsz w kierunku wąwozu Babi Jar. Na miejscu Żydów dzielono na 10-osobowe grupy i zabijano z karabinów maszynowych. W ciągu dwóch dni zamordowano w ten sposób 33 771 ludzi. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów.

Na miejscu kaźni Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny, w którym więziono m.in. Ukraińców, Polaków, Rosjan i Romów. Do 1943 roku, kiedy do Kijowa wkroczyła Armia Czerwona, w obozie tym zamordowano około 30 tys. osób. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się w granicach 100-150 tys. osób.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ cyk/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL