Kultura i sztuka po 1989 roku

21.09.2018

Projekt „Ambasador – Kultura” z okazji stulecia polsko–japońskich stosunków dyplomatycznych

Projekt „Ambasador – Kultura” Projekt „Ambasador – Kultura”

Występ japońskiej grupy teatralnej zainauguruje w sobotę projekt „Ambasador – Kultura” przygotowane przez Polską Fundację Artystów Scenicznych „Plac Teatralny” i Teatr Konoshitayami z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Jak powiedział PAP prezes Polskiej Fundacji Artystów Scenicznych "Plac Teatralny" Filip Frątczak, celem przedsięwzięcia jest prezentacja japońskiego i polskiego dziedzictwa narodowego. "Zależy nam także na tym, by ułatwić kontakty z japońskimi artystami wszystkim osobom zainteresowanym kulturą Japonii, dlatego zaplanowaliśmy spotkania z twórcami teatru japońskiego w Kioto i Tokio. Te kontakty przywieziemy do Polski. Chcielibyśmy w ten sposób przetrzeć szlak Polakom do Japonii i Japończykom do Polski” – podkreślił.

Frątczak dodał, że "Ambasador – Japonia" to jedna z pierwszych inicjatyw związanych z obchodami stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. "Istota tego programu polega na tym, że nie został nam on narzucony tylko powstał w wyniku oddolnego spotkania obywateli Polski i Japonii" – zaznaczył.

Jak poinformował, przedsięwzięcie rozpocznie spektakl w reżyserii Hiroakiego Yamaguchi pt. "Małżeństwo - japońska para, rosyjska para", przygotowany przez Teatr Konoshitayami z Tokio. Przedstawienie odbędzie się w sobotę w Instytucie Teatralnym w Warszawie. "Konoshitayami jest współczesnym teatrem, który czerpie z tradycyjnego teatru japońskiego Kabuki. Spektakl, który obejrzymy, składa się z dwóch jednoaktówek - +Niedźwiedzia+ Antoniego Czechowa i +Papierowej Kuli+ Kinio Kisidy. Obie opowiadają o relacjach damsko-męskich i małżeńskich" – wyjaśnił prezes Fundacji Artystów Scenicznych "Plac Teatralny".

Przedstawieniu towarzyszyć będzie wykład dr Poliny Samsonowej dotyczący historii teatru japońskiego. W kolejnych dniach grupa Konoshitayami wystąpi w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Natomiast w listopadzie Frątczak wraz z teatrologiem prof. Dariuszem Kosińskim z Instytutu Teatralnego w Warszawie wygłoszą na Uniwersytecie w Osace wykłady poświęcone systemowi teatralnemu w Polsce w latach 1989-2018 oraz historii polskiego teatru.

Program przedsięwzięcia obejmuje także tournee Teatru Nowego z Poznania w Tokio i Kioto, zaplanowane na maj 2019 r. oraz występy Teatru Ludowego z Krakowa, które odbędą się w listopadzie 2019 r. w Kioto. W tym samym miesiącu organizatorzy zapraszają na Festiwal Teatru Japońskiego w warszawskim Instytucie Teatralnym.

Przedsięwzięcie "Ambasador – Kultura" objął honorowym patronatem ambasador Japonii w Polsce.

Polska Fundacja Artystów Scenicznych "Plac Teatralny" została założona w 2015 r. przez zarząd Oddziału ZASP w Poznaniu. Celem jej działania jest tworzenie i wspieranie międzynarodowych inicjatyw artystycznych, naukowych i biznesowych oraz promocja polskiej kultury na arenie międzynarodowej. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL