Wkrótce w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu ruszy projekt "Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum". Chodzi w nim m.in. o digitalizację ok. 1,6 tys. szklanych klisz sprzed wieku i wykorzystanie ich do stworzenia interaktywnej mapy zabytków sakralnych regionu.
Trzyletnie przedsięwzięcie rozpocznie się od analizy, digitalizacji i udostępnienia archiwalnych fotografii z lat 1900–1939, które zachowały się w postaci ok. 1,6 tys. szklanych klisz. Przedstawiają one górnośląskie obiekty sakralne, ich wyposażenie, a także życie działających w ich obrębie wspólnot parafialnych i stowarzyszeń.
Jak tłumaczył PAP w czwartek dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński, następnie materiał będzie opracowywany przez partnerów projektu m.in. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski, Związek Polskich Artystów Fotografików, a także wspólnoty parafialne i środowiska, do których należą utrwalone na fotografiach obiekty.
Zgodnie z założeniem, kolejnym krokiem będzie stworzenie interaktywnej m.in. mapy z lokalizacją zabytków, ich historią, wspomnieniami świadków, opisem ówczesnego życia i działalności wspólnot; mapy z propozycjami tras zwiedzania miejsc w pobliżu obiektów (również tras tematycznych) oraz mapy poświęconej ikonografii parafii. Nie zabraknie też archiwum historii mówionej, stworzonego m.in. na podstawie rozmów ze świadkami historii.
"Mamy nadzieję, że będzie to rodzaj edukacji regionalnej, która dotrze zarówno do szerokich środowisk, ale i do tych mniejszych, lokalnych" - mówił dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński. Dodał, że jednym z impulsów do planowania przedsięwzięcia było duże zainteresowanie wielu parafii dostępem do opisujących losy ich wspólnot archiwalnych dokumentów, w tym fotografii, których wcześniej nie miały bądź było ich niewiele.
"Mamy nadzieję, że będzie to rodzaj edukacji regionalnej, która dotrze zarówno do szerokich środowisk, ale i do tych mniejszych, lokalnych" - mówił dyrektor.
Dodał, że jednym z impulsów do planowania przedsięwzięcia było duże zainteresowanie wielu parafii dostępem do opisujących losy ich wspólnot archiwalnych dokumentów, w tym fotografii, których wcześniej nie miały bądź było ich niewiele.
Docelowo ma powstać jedna, zbiorcza mapa obiektów sakralnych całego Górnego Śląska, jednak zaangażowane w przedsięwzięcie strony będą mogły umieszczać informacje dotyczące ich świątyń np. na swoich stronach internetowych.
Wraz z Polskim Związkiem Niewidomych Okręgu Śląskiego wykonawcy przedsięwzięcia opracują również udogodnienia dla osób niewidomych lub niedowidzących polegające m.in. na możliwości odsłuchania na stronie internetowej opisu danych fotografii bądź miejsc.
Jodliński wyraził również nadzieję, że stworzenie tych interaktywnych map zachęci np. społeczności lokalne do kontynuowania przedsięwzięcia m.in. poprzez warsztaty. Ich uczestnicy - wskazał dyrektor - mogliby np. wykonać makiety swych świątyń, które znajdowałyby się następnie w kościołach i były wykorzystywane podczas zwiedzania przez osoby niewidome.
Projekt prawdopodobnie ruszy jesienią i potrwa do 2018 r. Jego koszt dyrektor szacuje na ok. 325 tys. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel na 2016 r. dotację w wysokości 55 tys. zł, w ramach projektu Kultura Cyfrowa. Materiał uzyskany w procesie digitalizacji zasili m.in. zbiory publiczne Europeana.
Muzeum Górnośląskie - jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego - zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 r.(PAP)
akp/ mow/