Polska po 1989 roku

23.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Prymas do pielgrzymów na ŚDM: w Gnieźnie bije chrzcielne źródło Polski

Prymas Polski abp Wojciech Polak. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Prymas Polski abp Wojciech Polak. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Przybyliście tutaj, gdzie zaczęła się Polska, gdzie bije nasze chrzcielne źródło - powiedział w sobotę w Gnieźnie do pielgrzymów na ŚDM prymas Polski. Abp Wojciech Polak przewodniczył mszy na pl. św. Wojciecha, u stóp bazyliki prymasowskiej.

Przywołując słowa Jana Pawła II, prymas powiedział w trakcie homilii, że z Gniezna „prowadzi w Polskę szczególny duchowy szlak, który wiedzie poprzez Jasną Górę do Krakowa”

Do Gniezna i dekanatów całej archidiecezji w ramach Dni w Diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, przybyły grupy pielgrzymów m.in. z Boliwii, Brazylii, Wenezueli, Francji, Holandii, Libanu, Czech, Ukrainy i Niemiec.

Dni w archidiecezji gnieźnieńskiej odbywają się pod hasłem „razem u źródła”, nawiązującym do początków państwa polskiego i chrześcijaństwa na ziemiach polskich. To w Gnieźnie, bądź na pobliskim Ostrowie Lednickim, w 966 roku miał się odbyć chrzest Mieszka I.

W sobotę pielgrzymi, którzy ostatnie dni spędzili w parafiach całej archidiecezji, przyjechali do Gniezna, aby wspólnie się modlić, uczestniczyć w grze miejskiej i koncercie ewangelizacyjnym na stadionie. W trakcie mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem prymasa, młodzi odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

„Przybyliście pod to Wzgórze Lecha, gdzie zaczęła się Polska, gdzie bije nasze chrzcielne źródło, gdzie są nasze korzenie. To właśnie tutaj, 1050. lat temu, nasz pierwszy, historyczny władca, Mieszko I, przyjął chrzest i wprowadził swój słowiański lud do wspólnoty chrześcijańskich ludów i narodów Europy. To także tutaj, do złożonych w katedrze relikwii świętego Wojciecha, przybyli z pielgrzymką cesarz Otton III i legat papieski, a sam papież ustanowił pierwszą na polskich ziemiach strukturę Kościoła” – powiedział prymas.

Abp Polak przypomniał, że do grobu świętego Wojciecha, patrona Polski, dwukrotnie, w 1979 i 1997 roku, pielgrzymował święty Jan Paweł II.

„Do Gniezna przychodzą bowiem ludzie ze Wschodu i Zachodu, a z Gniezna – jak nam mówił tutaj właśnie święty Jan Paweł II – prowadzi w Polskę szczególny duchowy szlak, który wiedzie poprzez Jasną Górę do Krakowa, a więc od świętego Wojciecha do świętego Stanisława poprzez Bogurodzicę Dziewicę. Z Gniezna idzie się więc do Krakowa” - powiedział.

Prymas zachęcił młodych do poznania historii św. Wojciecha. Jak podkreślił, za papieżem Janem Pawłem II, „jego męczeńska krew, zmieszana z krwią innych polskich męczenników, leży u fundamentów Kościoła i państwa na naszych ziemiach”.

„To jest źródło i fundament naszej siły, bo jego męczeńska śmierć i w nas rodzi wciąż nowe duchowe owoce. Jest to jednocześnie źródło świadectwa, jakie naszym życiem mamy dawać Chrystusowi. Przyzywajmy więc tutaj, przy relikwiach męczennika Wojciecha, dla każdej i każdego z nas Ducha Świętego. I uczmy się od świętego Wojciecha, czerpiąc jak ze źródła, życia odważnego, życia prawdziwie oddanego Bogu i ludziom, życia godnego Ewangelii Chrystusowej” - powiedział.

Po mszy młodzi pielgrzymi zaproszeni zostali do wzięcia udziału w grze miejskiej, wiodącej przez największe atrakcje i najważniejsze obiekty znajdujące się w Gnieźnie. Dzień zakończą na stadionie miejskim, gdzie zaplanowany jest koncert ewangelizacyjny i spektakl o św. Wojciechu. (PAP)

rpo/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL