Przedwojenna tablica upamiętniająca kilku żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, zdemontowana w 1939 roku i przechowana przez jedną z rodzin, znajdzie swoje miejsce na pomniku w Białymstoku - zdecydowali w środę radni.
Po odnowieniu zainstalowana zostanie na pomniku upamiętniającym szesnastu mieszkańców Białegostoku, przedstawicieli czterech wyznań, zamordowanych przez bolszewików 20 sierpnia 1920 roku, w przededniu wycofania się przez nich z miasta.
Teraz znajdzie się tam również tablica upamiętniająca pięciu wymienionych z nazwiska polskich żołnierzy, którzy polegli w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920.
Pierwotnie tablica memoratywna, ufundowana w dziesiątą rocznicę ich śmierci, była zlokalizowana w ówczesnym budynku gminy Białostoczek - dawnej podbiałostockiej gminy wiejskiej, istniejącej w podziale administracyjnym II RP. Obecnie nazwę Białostoczek nosi jedno z osiedli w Białymstoku.
W 1939 roku tablica, w obawie przed wandalizmem, ale i przed represjami okupanta wobec mieszkańców gminy, a zwłaszcza bliskich osób upamiętnionych, została zdemontowana i do dziś przechowywana przez jedną z rodzin.
To przedstawiciele tej rodziny wnioskowali o umieszczenie tablicy w przestrzeni miejskiej i zgodzili się ją władzom Białegostoku przekazać.
Jak wynika z uzasadnienia uchwały, próbowali to zrobić już w latach 90. ub. wieku, ale ani ówczesne władze lokalne, ani kościelne nie wykazały zainteresowania. Dwa lata temu pozytywnie oceniła pomysł Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, jednocześnie zwracając się do prezydenta Białegostoku o rozważenie możliwości takiego upamiętnienia.
Na wniosek prezydenta miasta, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa projekt zaopiniował pozytywnie. W środę pomysł przegłosowali radni. (PAP)
rof/ mrt/