Miasto Białystok do 14 czerwca wydłużyło termin składania ofert w przetargu na stan surowy budynku Muzeum Pamięci Sybiru. Powodem są liczne pytania potencjalnych oferentów dotyczące dokumentacji projektowej.
Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze miasta liczą, że budowa stanu surowego rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do połowy 2019 roku.
To drugi przetarg związany z tą inwestycją. Jeszcze w 2016 r. wykonany został stan zerowy budynku.
Teraz miasto chce wyłonić wykonawcę najważniejszych prac budowlanych. Chodzi bowiem o przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw. na potrzeby przyszłych ekspozycji, ale również o dobudowę nowej części (2,4 tys. m kw.) pod zaplecze techniczno-administracyjne muzeum. Prace obejmą też np. przebudowę bocznicy kolejowej i realizację sieci ciepłowniczej i energetycznej, kanalizacji czy parkingów.
Przetarg ogłosiły w połowie marca; oferty miały być najpierw składane do 27 kwietnia, potem do 25 maja. Termin został jednak po raz kolejny wydłużony - otwarcie ofert ma nastąpić 14 czerwca.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w białostockim magistracie, powód jest ten sam - to liczne pytania potencjalnych oferentów dotyczące dokumentacji projektowej, którzy to oferenci - po udzieleniu im odpowiedzi - muszą mieć też czas na zapoznanie się z nimi i przygotowanie swojej oferty.
Przed tygodniem w Biuletynie Informacji Publicznej miasta ukazały się odpowiedzi na ponad 150 pytań, a przygotowywane są jeszcze odpowiedzi na kolejne pytania złożone w postępowaniu.
Miasto liczy, że po rozstrzygnięciu przetargu prace ruszą w drugiej połowie roku; zakończenie tego etapu przewidują na połowę 2019 r. Szacowany koszt tego etapu inwestycji, to ponad 30 mln zł netto. Kolejnych 15 mln zł netto ma kosztować wyposażenie i ekspozycja muzeum. Pieniądze pochodzić mają z budżetu miasta i dofinansowania resortu kultury.
O planach budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru mówi się od kilku lat; według wstępnego projektu, miało powstać do ubiegłego roku.
Od 1 stycznia placówka jest już samodzielna (wcześniej była oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku).
Kolekcja jest już tworzona; gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych. Część z nich eksponowana jest w tymczasowej siedzibie muzeum, przygotowywanej i otwartej jesienią w komunalnym budynku w centrum Białegostoku. (PAP)
rof/ itm/