Jubileusz stulecia niepodległości zobowiązuje nas do zakończenia głębokiego podziału społeczeństwa polskiego – podkreśliła Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. Jej zdaniem rocznica ma być "czasem przemyśleń i narodowych rekolekcji".
W opublikowanym w czwartek oświadczeniu na temat jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę członkowie rady zaznaczyli, że różne wizje rozwoju Polski nie mogą stać się powodem do pogłębiania podziałów społecznych.
"Każdego dnia musimy się troszczyć o nasz Wspólny Dom, którym jest Polska. Pierwszym nakazem jest wierność wierze naszych przodków, wierność Kościołowi, wierność fundamentom cywilizacji chrześcijańskiej. Jubileusz zobowiązuje nas do darzenia się wzajemnym szacunkiem, do zakończenia głębokiego podziału społeczeństwa polskiego. Mamy prawo się różnić, mamy prawo przedstawiać inne wizje rozwoju Polski, ale mamy też chrześcijański obowiązek przemawiać do siebie językiem roztropności i miłości" - napisali autorzy oświadczenia.
"Po obu stronach powinniśmy pamiętać, że wszyscy kochamy naszą Ojczyznę, a jedynie zagubiliśmy się w przedstawianiu naszych racji. Powinniśmy się kierować w naszych działaniach płynącym z serca głębokim patriotyzmem, unikać nacjonalizmu, ale także nie szkodzić naszej Ojczyźnie przez wystawianie jej złej opinii za granicą" - stwierdzono w dokumencie.
Autorzy oświadczenia podkreślili, że celebrowany w tym roku jubileusz "powinien być dla nas nie tylko świętem radości, ale również czasem przemyśleń i czasem narodowych rekolekcji".
"Pomni błędów naszych przodków okresu schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów i błędów popełnionych przez Polaków w czasie rządów zaborców, musimy ciągle pamiętać, że niepodległość i wolność +nie jest dana raz na zawsze+" - stwierdzili autorzy dokumentu.
"Nie możemy, jak nasi przodkowie, zapominać o rozwoju oświaty i nauki, o gospodarności, czyli o nowoczesnej i innowacyjnej gospodarce, o silnym państwie i nowoczesnej obronnej armii; powinniśmy polegać przede wszystkim na własnych siłach, co nie zwalnia nas z szukania korzystnych dla naszego państwa sojuszy i pielęgnowania pokojowych stosunków z bliższymi i dalszymi sąsiadami, a zwłaszcza z naszymi sojusznikami w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej" - głosi tekst oświadczenia.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim została ustanowiona w 2002 r., aby podkreślić rolę i odpowiedzialność katolików świeckich za życie Kościoła lokalnego oraz umożliwienia im kształtowania życia społecznego. Członkowie Rady reprezentują różne środowiska życia naukowego, kulturalnego i społecznego.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/