W japońskim mieście Osaka beatyfikowany został we wtorek samuraj męczennik Justus Takayama Ukon, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku - podało Radio Watykańskie. Był on panem feudalnym, który bronił wiary w okresie prześladowań chrześcijan w swym kraju.
Mszy beatyfikacyjnej „samuraja Chrystusa”, jak jest nazywany, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.
Japoński błogosławiony był „miłosierny wobec swych poddanych, pomagał biednym, wspierał samurajów w potrzebie” - powiedział kardynał Amato, którego słowa przytoczyło Radio Watykańskie.
„Założył braterstwo miłosierdzia. Odwiedzał chorych, szczodrze rozdawał jałmużnę” – dodał. Jak podkreślił papieski delegat, Ukon zajmował się także pochówkiem ubogich i tych, którzy nie mieli rodzin.
Papieska rozgłośnia podkreśla, że japoński błogosławiony działał na rzecz szerzenia chrześcijaństwa i zakładania zakonów. Na jego ziemiach, zamieszkanych przez 30 tysięcy osób, około 25 tysięcy przyjęło chrześcijaństwo.
Kiedy w 1587 roku zaczęły się prześladowania chrześcijan, a szogun Hideyoshi nakazał wydalenie misjonarzy, Ukon i jego ojciec wybrali ubóstwo. Kiedy zaś w 1614 roku kolejny władca definitywnie zakazał chrześcijaństwa, Ukon udał się na zesłanie na Filipiny z 300 chrześcijanami. Tam zmarł z wycieńczenia po około 40 dniach.
W całej Japonii, nie tylko wśród chrześcijan, nowy błogosławiony znany jest też jako wielki mistrz ceremoniału parzenia herbaty - dodaje Radio Watykańskie. (PAP)
sw/ jhp/ ap/