II wojna światowa

18.10.2017

RDI: artykuł w "Corriere della Sera" jest przykładem języka nienawiści

Reduta Dobrego Imienia skierowała petycję do włoskiej "Corriere della Sera", której dziennikarz sugeruje, że Polacy współuczestniczyli w Holokauście. Ten artykuł to przykład niespotykanej ignorancji i języka nienawiści w celu zniesławienia Polaków - czytamy w petycji.

Dziennikarz redakcji "Corriere della Sera" w artykule "Wojtyla e la fraternita, non dimentichiamolo" zasugerował, że Polacy kolaborowali z Niemcami w czasie wojny i są współodpowiedzialni za zagładę Żydów. Tekst ukazał się 11 października.

Reduta Dobrego Imienia skierowała petycję do redakcji gazety tłumacząc, że tezy zawarte w artykule są nieprawdziwe i prosząc redakcję o sprostowanie zawartych w nim informacji lub jego całkowite usunięcie. Petycja została przygotowana w języku włoskim i dostępna jest na portalu CitizenGo.

"Wiemy, że tego typu działania są skuteczne. Skorzystaliśmy z platformy CitizenGo i systemu petycyjnego na początku br., kiedy chcieliśmy zwrócić uwagę na kłamstwa włoskiej agencji prasowej ANSA. Agencja użyła sformułowania +polski obóz koncentracyjny+. Musiała za to przeprosić i podjąć konkretne działania. Mamy nadzieję, że i tym razem będzie podobnie" – mówi rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia Urszula Wójcik.

Reduta zwraca w wystosowanej petycji uwagę, że "Polska była jedynym krajem bez rządu kolaboracyjnego, którego Państwo podziemne nakładało karę śmierci za kolaborację, w tym denucjację Żydów i ukrywających ich Polaków".

"Legalny polski rząd na uchodźstwie i kierowane przez niego polskie państwo podziemne podjęło szereg działań w kwestii ratowania skazanych na zagładę Żydów" - napisała RDI. Przypomniała także, że w Polsce znalazło się najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata mimo tego, że "w odróżnieniu od innych okupowanych przez Niemców krajów za pomoc Żydom groziła kara śmierci zarówno dla pomagającego, jak i dla całej jego rodziny".

RDI podkreśliła także, że "trzeba mieć wyjątkowo złą wolę, aby na podstawie tych odosobnionych przykładów wyciągać tak krzywdzące uogólnione wnioski, jak robi to autor artykułu w +Corriere della Sera+".

Do włoskiego artykułu ustosunkowała się także w poniedziałek Ambasada Polski w Rzymie, oceniając, że zamieszczone we włoskim dzienniku "Corriere della Sera" oskarżenia o odpowiedzialność Polaków w Holokauście są bezpodstawne, fałszywe i niezrozumiałe. Polska ambasada wyraziła „zaniepokojenie” z powodu zawartości komentarza, „zdumienie” jego stwierdzeniami i „rozgoryczenie” konkluzjami, bo - jak podkreśliła - nie tylko przywołuje on „antyhistoryczne zarzuty antysemityzmu”, ale również jest w nim mowa o odpowiedzialności Polaków.

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski. (PAP)

autor: Nina Tuziak

edytor: Agata Zbieg

tnt/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL