Europa i świat po 1989 roku

08.04.2016 aktualizacja 14.07.2016

ROPWiM: ponad 180 osób na obchodach rocznicy katastrofy w Smoleńsku

Uroczystości w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Smoleńsku. Fot. PAP/W. Pacewicz Uroczystości w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Smoleńsku. Fot. PAP/W. Pacewicz

Ponad 180 osób, m.in. członkowie rodzin ofiar, oficjalna delegacja z Anna Marią Anders na czele i duchowni, poleci w niedzielę na miejsce katastrofy smoleńskiej, by uczcić jej 6. rocznicę - podała ROPWiM. Wcześniej oddadzą oni hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Wyjazd jest związany z przypadającą w niedzielę 6. rocznicą katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Członkowie delegacji pragną także uczcić 76. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Jak poinformował PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, delegacja łącznie ma liczyć ponad 180 osób. W jej skład ma wejść ok. 60 członków rodzin katyńskich, ok. 30 osób z rodzin smoleńskich, kilkunastu oficjeli m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.

Osobno ma polecieć również wojskowa Casa z asystą wojskową, która zapewni uroczystościom oprawę ceremoniału wojskowego.

Wylot samolotu z Warszawy do Witebska zaplanowano na wczesny ranek. Na miejscu członków delegacji mają powitać ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, którzy będą później uczestniczyli w uroczystościach. Delegacja przejedzie następnie autokarami do Katynia. Tamtejsze uroczystości rozpoczną się wczesnym popołudniem na rosyjskim cmentarzu będącym częścią Memoriału Katyńskiego. Tam będzie miała miejsce modlitwa prawosławna, złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Później zaplanowano uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. "W jej ramach odbędzie się msza św. celebrowana przez bp. Antoniego Dydycza, modlitwa ekumeniczna, przemówienie prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabelli Sariusz-Skąpskiej oraz ceremonia złożenia wieńców od Rodzin Katyńskich i od Rzeczpospolitej Polskiej.

"Oczywiście będzie też możliwość indywidualnego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Na zakończenie tej części zaplanowano krótką wizytę w muzeum Kompleksu Memorialnego +Katyń+" - powiedział Kunert.

Następnie delegacja przejedzie autokarami do Smoleńska. Na miejscu katastrofy zaplanowano przemówienie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anny Marii Anders, przewodniczącej delegacji państwowej.

"Później będzie miała miejsce modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców od członków rodzin smoleńskich i od narodu oraz zapalenie zniczy. Delegacja wróci do Polski późnym wieczorem" - dodał sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która organizuje uroczystości.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim. (PAP)

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL