Komuniści w kraju i w Związku Sowieckim

27.02.2014 aktualizacja 14.07.2016

ROPWiM zezwoliła na przeniesienie pomnika Janka Krasickiego

Pomnik działacza PPR Janka Krasickiego, stojący przed jedną ze szkół w Elblągu, zostanie usunięty i przeniesiony do muzeum. Władze miasta uzyskały w czwartek zgodę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w tej sprawie.

Pismo informujące, że ROPWiM nie wnosi sprzeciwu wobec inicjatywy lokalnego samorządu zmierzającej do zmiany lokalizacji pomnika, dotarło w czwartek do elbląskiego magistratu. Pomnik ma zostać przeniesiony do miejscowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Władze Elbląga zapowiedziały, że nastąpi to wiosną.

Z inicjatywą przenosin pomnika wystąpił do ROPWiM prezydent Elbląga Jerzy Wilk (PiS). Bezpośrednim tego powodem był apel klubu radnych PO.

Powoływali się oni na niedawne obalenie przed demonstrantów pomnika Lenina w Kijowie, w czym widzieli symbol zerwania z postsowiecką przeszłością. "W naszej elbląskiej historii także mamy taki punkt zapalny" - pisali w apelu. Jak wyjaśnili, jest to pomnik "sowieckiego agitatora Janka Krasickiego, który dumnie stoi przed szkołą przy ul. Rycerskiej".

Wilk w oświadczeniu przesłanym wówczas PAP przypomniał, że w poprzedniej kadencji jako radny opozycji składał interpelację w sprawie usunięcia pomnika oraz zmiany nazwy skweru im. Janka Krasickiego. Wtedy jednak projekt takiej uchwały został zdjęty z programu sesji głosami radnych PO, która miała większość w radzie.

W jego ocenie monument komunistycznego działacza nie powinien stać w tak eksponowanym miejscu. Zaznaczył jednak, że jest przeciwny burzeniu jakichkolwiek pomników, które są świadectwem epoki. Dlatego uzyskał zgodę na przekazanie go do muzeum, gdzie zostanie zmagazynowany.

Na marcowej sesji elbląska Rada Miasta ma głosować nad zmianą nazwy skweru im. Janka Krasickiego. Część radnych chce nadać temu miejscu nazwę "Żołnierzy Niezłomnych", czyli uczestników antykomunistycznej konspiracji.

Janek Krasicki ps. "Kazik" (1919-43) był stalinowskim agitatorem i funkcjonariuszem Komsomołu we Lwowie, następnie członkiem PPR, grup dywersyjnych i Gwardii Ludowej, uczestnikiem walki o władzę wewnątrz partii komunistycznej. W okresie PRL kreowano go na rzekomego bohatera walk o niepodległość Polski i wzór patriotyzmu dla młodzieży.(PAP)

mbo/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL