Walki o granice II RP

25.11.2018

Rozetka wielkopolska od IPN na stulecie Powstania Wielkopolskiego

„Rozetka wielkopolska” na setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Rozetka wielkopolska” na setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Kilka tysięcy wpinek - Rozetek wielkopolskich przygotował z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego poznański oddział IPN. Wpinki będą nieodpłatnie dystrybuowane m.in. przez Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Poznaniu.

Rozetka wielkopolska to oznaka w kształcie trefla wyróżniająca żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Wprowadzona została 22 stycznia 1919 r. przepisem głównodowodzącego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim gen. Józefa Dowbora Muśnickiego.

Oznaka wykonywana była ze sznurka barwy zielonej lub srebrnej z małym guzikiem u dołu i przyszywana na lewej kwaterze rogatywki. Nasuwano na nią obrączki ze sznurka – oznaki stopni, które u starszych szeregowców i podoficerów miały kolor czerwony i biały, u oficerów młodszych – czerwony, u starszych – srebrny, a u generałów – złoty.

Infografika

Jak poinformował PAP dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, z okazji stulecia wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolan Instytut wyemitował kilka tysięcy rozetek. Wpinki można nieodpłatnie otrzymać w poznańskiej siedzibie IPN, w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Poznaniu oraz w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Reczek powiedział, że planowane są następne edycje Rozetki wielkopolskiej na kolejne rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

IPN podał, że służący w armii pruskiej Wielkopolanie używali terminu: die Rosette na element – często w kształcie trójliścia – mocujący podpinkę z boku skórzanego hełmu. Przypuszczalnie dlatego, wprowadzając na rogatywki Wojsk Wielkopolskich oznakę w kształcie trefla, określono ją znajomą nazwą: rozetka. Jej kres położył rozkaz unifikujący ubiór Wojska Polskiego, nakazujący nałożenie do 1 maja 1920 r. nowych oznak stopni i czapek.

W okresie II Rzeczypospolitej rozetka zdobiła rogatywki organizacji byłych powstańców i żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. W latach 60. XX wieku mundury z rogatywką i rozetką otrzymali powstańcy zrzeszeni w ZBoWiD.

W 2018 r. rozetkę przyjęła jako swój znak 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL