PRL

26.04.2012 aktualizacja 31.08.2016

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa - minęło 60 lat

03.05.1952 Jan Nowak-Jeziorański w Radiu Wolna Europa. 1959 r. Fot. PAP/P. Kula Jan Nowak-Jeziorański w Radiu Wolna Europa. 1959 r. Fot. PAP/P. Kula

3 maja 1952 r., polska sekcja Radia Wolna Europa rozpoczęła z Monachium nadawanie stałych audycji w języku polskim. Jej pierwszym dyrektorem został legendarny kurier i emisariusz Komendy Głównej AK i Rządu RP na uchodźstwie Jan Nowak-Jeziorański.

W inauguracyjnym przemówieniu dyrektor rozgłośni Jan Nowak-Jeziorański, zwracając się do rodaków powiedział: „Wiedzcie, że żadna kurtyna fałszu i kłamstw nie zdoła nam nigdy przesłonić waszego oblicza – prawdziwego oblicza Polski. (…) Przeżywamy jak i wy uczucie zniewagi i upokorzenia, gdy w imieniu Polski przemawia dziś szajka renegatów, a stary szpicel NKWD nazwiskiem Bierut ośmiela się występować jako prezydent Rzeczypospolitej”.

Nowak-Jeziorański stwierdził, iż najważniejszym zadaniem RWE wobec kraju będzie walka o zachowanie polskiej tożsamości i obrona społeczeństwa przed sowietyzacją. Narzędziem tej walki będzie prawda o wydarzeniach w Polsce i na świecie oraz przeciwstawianie się fałszowaniu polskiej tradycji i historii.

„Kiedy się w Polsce coś ważnego działo, jak wydarzenia letnie 1956 r., to radia - przede wszystkim dzienników - słuchało bardzo wielu ludzi. Prasa i radio w Polsce były surowo cenzurowane, a RWE miała dostęp do zachodnich dziennikarzy przebywających w kraju oraz inne źródła informacji (...). Z biegiem lat program się rozbudowywał, gdy przyszedłem do radia 30 lat temu blok trwał 4 godziny. Poza +Dziennikiem+ i +Komentarzami+ bardzo popularną audycją były +Fakty, wydarzenia, opinie+ i +Panorama+ - mówi w rozmowie z PAP b. dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE prof. Zdzisław Najder.

Postacie

 • Fot. NAC

  Łatyński Marek

  -
 • Fot.. NAC

  Michałowski Zygmunt

  -
 • Fot. NAC

  Mroczyk Piotr

  -
 • Zdzisław Najder. Fot. PAP/P. Kula

  Najder Zdzisław

   
 • Jan Nowak-Jeziorański. Fot. PAP/CAF/W. Rozmysłowicz

  Nowak-Jeziorański Jan

  -
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL