Ponad 130 referatów wygłoszonych zostanie podczas trzydniowej konferencji naukowej I Lubelska Jesień Historyczna, która w piątek rozpoczęła się w UMCS w Lublinie. Uczestniczą w niej studenci i doktoranci z Polski i Ukrainy.
Tematem wykładu inauguracyjnego, który wygłosił dr hab. Mariusz Korzeniowski z Zakładu Historii Krajów Europy Wschodniej UMCS, była działalność społeczna, polityczna i kulturalna Polaków w Kijowie przed pierwszą wojną światową. W mieście tym żyło wówczas około 40 tys. naszych rodaków, z czego 10 tys. stanowiła inteligencja.
Członkowie Studenckiego Koła Historyków Satyryków UMCS zaprezentowali spektakl „Wyjazd Królowej Bony”, w którym – posługując się kabaretową formą – przedstawili stosunki panujące na dworze króla Zygmunta Augusta.
Panel poświęcony archiwistyce rozpoczął referat studenta UMCS Pawła Markiewicza, który dotyczył tekstów piosenek rockowych w okresie przemian ustrojowych w Polsce w latach 1989 – 1993. Markiewicz podkreślił w nim, że muzyka rockowa odgrywała dużą rolę w kształtowaniu obyczajowości i stylu myślenia całych generacji młodych ludzi.
Program lubelskiej konferencji zawiera m.in. panele poświęcone wielokulturowości Europy Środkowo-Wschodniej oraz „czarnym charakterom”, bohaterom historycznym i formacjom wojskowym, które okryły się złą sławą w historii.
„Wraz z dokonująca się transformacją systemową ewoluowała również kultura masowa, a razem z nią rock and roll. Przestano głosić hasła w stylu +czerwonego bij siekierą, bo mi jest barierą+, znane z Jarocina, ale zaczęto otwarcie mówić, że rodzące się w nowej Polsce demokracja i kapitalizm, nie od razu zmienią krajobraz na lepszy i piękniejszy” – powiedział Markiewicz.
Program lubelskiej konferencji zawiera też panele poświęcone wielokulturowości Europy Środkowo-Wschodniej oraz „czarnym charakterom”, bohaterom historycznym i formacjom wojskowym, które okryły się złą sławą w historii.
W konferencji uczestniczą przedstawiciele różnych dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych z 21 uczelni polskich oraz Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki i Uniwersytetu Tarasa Szewczenki w Kijowie. Obrady będą się odbywały do niedzieli w na Wydziale Humanistycznym oraz w Bibliotece Głównej UMCS.
Organizatorami spotkania są studenckie koła działające na UMCS: Koło Naukowe Historyków Studentów, Koło Naukowe Historii Krajów Europy Wschodniej oraz Studenckie Koło Naukowe Archiwistów.
Jeden z organizatorów konferencji, prezes Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów UMCS Konrad Tracz powiedział PAP, że Lubelska Jesień Historyków ma integrować działalność wszystkich kół naukowych, działających w Instytucie Historii UMCS, których jest aż osiem, a w przyszłości stać się zauważanym w środowisku akademickim kraju spotkaniem ludzi zainteresowanych historią, także zajmujących się badaniami w innych dziedzinach.
„Chcemy, aby to była stała, doroczna, konferencja, by Lublin był miejscem, gdzie każdej jesieni można przyjechać, przedstawić wyniki swoich badań w licznym gronie, skonfrontować je z badaniami innych studentów i doktorantów” – powiedział Tracz.
„Planujemy, żeby tematyka tych konferencji była różnorodna, dobrze by było, aby przyjeżdżali także studenci nauk przyrodniczych i ścisłych. W naszym kole archiwistów działa student biologii, który zajmuje się procesami zachodzącymi w rozkładającym się papierze, to są kwestie bardzo istotne dla archiwistów. Rozmawianie z przedstawicielami innych nauk pozwala wiele zagadnień zobaczyć w szerszym aspekcie” – dodał Tracz.
Honorowy patronat nad I Lubelską Jesienią Historyczną objęło m.in. Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wśród patronów medialnych jest portal www.dzieje.pl. (PAP)
kop/ ls/ jbr/