We wtorek w Baniosze (Mazowieckie) odbywają się uroczystości związane z 73. rocznicą operacji "Weller 12". W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku miał miejsce zrzut Cichociemnych wraz z materiałami wojennymi na placówkę odbiorczą o kryptonimie "Kanapa".
W uroczystościach, które zainaugurowała msza św., uczestniczy m.in. ostatni żyjący Cichociemny Aleksander Tarnawski.
Następnie odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej załodze samolotu Halifax JP–181C z 1586 eskadry RAF oraz grupie czterech Cichociemnych spadochroniarzy. Na zakończenie ma się odbyć pokaz spadochronowy z udziałem żołnierzy z jednostek specjalnych GROM i AGAT.
Cichociemni byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych. Podczas II wojny światowej byli desantowani do okupowanej Polski w celu prowadzenia partyzanckiej walki głównie z Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy oraz organizowania i szkolenia ruchu oporu w kraju. Od 15 lutego 1941 r. do 26 grudnia 1944 r. zorganizowano 82 loty. Spośród 316 Cichociemnych zginęło 112.
Wydarzenie organizuje gmina Góra Kalwaria razem z piaseczyńskim starostwem, Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i Nadleśnictwem Chojnów. Patronat honorowy objął wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. (PAP)
autor: Marek Sławiński
edytor: Paweł Tomczyk
masl/ pat/