26.08.2010. Wrocław (PAP) - Uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu dolnośląskiej Solidarności rozpoczęły się w czwartek we Wrocławiu obchody 30-lecia Solidarności. Uroczystości potrwają do niedzieli.
W posiedzeniu wzięli udział dotychczasowi przewodniczący związku na Dolnym Śląsku. Do wrocławskiego Ratusza przybyli m.in. pierwszy przewodniczący Jerzy Piórkowski, a także Pinior, Marek Muszyński, Tomasz Wójcik i Janusz Łaznowski. Na posiedzeniu zabrakło Władysława Frasyniuka oraz zmarłego w marcu 2009 r. Piotra Bednarza.
Dotychczasowi przewodniczący związku zostali uhonorowani odznaczeniami dolnośląskiej Solidarności "Zawsze Solidarni". Odznaczenie otrzymał również przywódca Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki.
"30 lat temu w Polsce rozpoczął się ruch, który doprowadził do demokracji. Było to przełomowe wydarzenie, którego konsekwencją był rozpad imperium wschodniego. (....) Pierwsze wybory w Solidarności były jednocześnie pierwszymi demokratycznymi wyborami" - mówił podczas posiedzenia Józef Pinior.
Były opozycjonista podkreślił, że dla wielu działaczy datą, która była swoistą "próbą żelaza", był 13 grudnia 1981 r. "Doświadczenie konspiracji, aresztu, więzienia, to próba, w której musieliśmy się sprawdzić, wielu z nas zapłaciło wysoką cenę za to doświadczenie" - mówił Pinior.
W południe uczestnicy posiedzenia przeszli na wrocławski Rynek, gdzie zostały wręczone odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano siedmioro działaczy związkowych.
W południe we Wrocławiu na kilka minut zatrzymały się autobusy i tramwaje, aby upamiętnić strajki, które w sierpniu 1980 r. rozpoczęły się w Zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej.
Od czwartku można również obejrzeć wystawę zorganizowaną przez historyków Archiwum Państwowego oraz wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa "Solidarność to my. Dolny Śląsk VIII 1980 - XII 1981" składa się z 16 gablot i 12 plansz prezentujących oryginały i skany dokumentów oraz fotografii ilustrujących powstanie i historię Solidarności w skali kraju i regionu.
Dokumenty, które znalazły się na ekspozycji, pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Politechnice Wrocławskiej oraz Pracowni Dokumentacji i Badań Życia Politycznego Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawę można oglądać w Archiwum Państwowym do 30 września.
W ramach obchodów w piątek zostanie otwarta wystawa "Solidarny Wrocław". Ekspozycja, znajduje się w namiocie ustawionym na placu Społecznym. Przedstawia historię Solidarności i innych ruchów opozycyjnych lat 80. z perspektywy wrocławskiej.
"Na wystawie zostanie zaprezentowana m.in. historia ukrycia pieniędzy Solidarności przez wrocławskich działaczy w stanie wojennym, czy historia wrocławskiego gawrosza, czyli Jarosława Hyka. Widać go na znanych archiwalnych zdjęciach, gdy jest przejeżdżany przez milicyjną ciężarówkę" - informował wcześniej dyrektor wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Marek Mutor.
Zwiedzający ekspozycję będą mogli obejrzeć kilkanaście pomieszczeń, których wnętrza zostaną wystylizowane na lata 80. Punktem centralnym wystawy będzie ulica, którą organizatorzy ekspozycji nazywają "drogą do wolności". Przy niej stanie m.in. kiosk z tamtego okresu, kino, sąd, pomieszczenia fabryczne i areszt.
Jak tłumaczył Mutor, wnętrze fabryki będzie nawiązywać do strajków w stoczniach, ale również do tych, które odbyły się we wrocławskiej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. W celi aresztu zwiedzający będą mogli usłyszeć piosenki więzienne z tamtego okresu.
Wystawie będzie towarzyszyć publikacja o historii Solidarności, pisana z perspektywy Wrocławia.
W dniu otwarcia wystawy w Zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej odbędzie się koncert "Legendy Rocka". Zagrają m.in. zespoły Perfect, Lech Janerka oraz Dżem.
Zajezdnia MPK przy ul. Grabiszyńskiej jest miejscem szczególnym dla dolnośląskiej Solidarności. Tam 26 sierpnia 1980 r. został powołany Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), którego przewodniczącym został Jerzy Piórkowski. 31 sierpnia MKS reprezentował 176 przedsiębiorstw.
Organizatorzy przypominają, że trzydzieści lat temu podczas strajków w Zajezdni MPK odbył się również koncert, na którym wystąpili muzycy z wrocławskiej Opery.
Ostatniego dnia obchodów odbędzie się msza św., której przewodniczyć będzie kardynał Henryk Gulbinowicz. Zaplanowano również uroczystości pod tablicą pamiątkową przy Zajezdni MPK. Gościem ostatniego dnia obchodów ma być przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Wieczorami, we wszystkie dni obchodów, będą odbywać się specjalne pokazy multimedialne przy wrocławskiej Hali Stulecia. Ich tematem będzie historia Solidarności.(PAP)
pdo/ hes/ mow/