Prezentujemy zwycięskie odpowiedzi w konkursie portalu historycznego dzieje.pl i kanału Zone Europa dotyczącym gen. Douglasa MacArthura.
Dzieje.pl wraz z kanałem Zone Europa i www.merlin.pl przygotowały konkurs, w którym do wygrania było 5 książek „Dzienniki Kamikadze. Poruszające wyznania japońskich studentów-pilotów” autorstwa Emiko Ohnuki-Tierney.
Konkursowe pytanie brzmiało: Co wspólnego mają żabie skoki z generałem MacArthurem?
Oto zwycięskie odpowiedzi:
Pan Michał:
"Żabie skoki to taktyka, wymyślona przez gen. Douglasa MacArthura, wykorzystywana do walki z Japonią od 1943 roku (podczas II wojny światowej). Nazwa wiążę się z poruszaniem płazów, które dzięki swojej budowie anatomicznej potrafią sprawnie poruszać się po lądzie i w wodzie – tak samo Amerykanie po zastosowaniu tego planu, mieli jak najszybciej dotrzeć do celu (pokonania Japończyków). Na Oceanie Spokojnym jest mnóstwo wysp, które były ówcześnie obsadzone przez wojska japońskie. Zdobywanie każdej z wysp, przedłużyłoby wojnę oraz zwiększyłoby liczbę ofiar po stronie Ameryki. Dlatego według pomysłu generała MacArthura zajmowano tylko najważniejsze ze strategicznego punktu widzenia wyspy z bazami japońskimi. Wojska japońskie pozostające na odizolowanych wysepkach, zostały pozbawione łączności z krajem i zaopatrzenia, co zmusiło je do kapitulacji. Opanowanie po kolei strategicznie najważniejszych miejsc na drodze do Japonii (które były przerywane przygotowaniem baz lotniczych i morskich na zdobytych terenach w celu zaatakowania następnych wysp), znacząco przyspieszyło wygraną Amerykanów".
Pan Łukasz:
"Pół litra wódki wypite naraz człowieka pokona i mu zaszkodzi. Ale już wypite równomiernie, pięćdziesiąteczka po pięćdziesiąteczce wprawi człowiek w piekielnie sympatyczny nastrój, z korzyścią dla jego ducha. Ta życiowa prawda nie obca była Generałowi Mac Arthurowi, który analogiczną zastosował podczas II wojny światowej. By nie dać się pokonać Japończykom, wymyślił tzw. „taktykę żabich skoków”. Polegała ona na zdobywaniu jakiejś wyspy i zbudowaniu tam baz wojskowych umożliwiających atak na następną wyspę. I tak dalej i tak dalej. Aż do samej Japonii. Atakować i budować – pić i zagryzać (najlepiej śledzikiem z opływających wyspę wód)".
Pan Bronisław:
"Taktyka zabich skoków to pomysl gen. MacArthura polegajacy na zdobywaniu poszczególnych strategicznie waznych wysp w drodze do rdzennych wysp japonskich. Skupiano sie w ten sposób na jednym waznym celu, lamiac opór Japonczyków oraz przecinajac w ten sposób ich szlaki komunikacyjne i zaopatrzenia. Po zdobyciu kazdej z poszczególnych wysp nastepowala budowa lotnisk i baz morskich w celu zdobycia nastepnej wyspy, która byla we wladaniu Japonczyków. Powyzsza strategia powstala w 1943 roku".
Pan Piotr:
"Taktyka żabich skoków stosowana była przez generała MacArthura w trakcie zdobywania archipelagu na Pacyfiku. Jeśli mamy duży tort, to Amerykanie nie mogli go zjeść w całości (dostali by niestrawności:) ),dlatego jedli po kawałku. Nie zajmowali od razu całego Archipelagu, tylko zdobywali wyspę po wyspie. Siły marynarki miały tylko jeden cel strategicznym, którym była wyspa broniona przez japońców. Gdy opór przeciwnika został złamany, pozostawiano na niej skromny garnizon, który "stróżował" na wyspie. Następnie brali na cel kolejny kawałek tortu (wyspę)".
Pani Iwona:
"Część merytoryczna: generał MacArthur był autorem koncepcji walki USA z Japonią: zdobywania i zajmowania stopniowo kolejnych wysp na Pacyfiku, będących w rękach Japończyków. A część "ciekawsza", na Dzień Kobiet: to taktyka bardzo męska, poligamiczna. Zdobyć kobietę, gniazdko założyć i rozglądać się za kolejną kobietą i perspektywą kolejnego gniazdka".
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w naszym konkursie!
Nagrody dla laureatów zostaną wysłane pocztą w terminie 10 dni od ogłoszenia wyników.
Sponsor nagrody:
Merlin.pl jest jednym z najstarszych i największych polskich sklepów internetowych. Działalność rozpoczął 1 kwietnia 1999 roku i od lat znajduje się w czołówce sklepów internetowych. Oferuje ponad 200 tysięcy produktów, w tym: książki, muzykę, filmy, zabawki, kosmetyki, odzież, artykuły sportowe, multimedia, elektronikę oraz sprzęt fotograficzny Posiada ponad milion zarejestrowanych klientów oraz blisko 100 tysięcy realizowanych zamówień miesięcznie. Więcej na www.merlin.pl