II Rzeczpospolita

16.10.2017

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Wincentego Witosa w Kielcach

Wincenty Witos. Fot. PAP/Archiwum Wincenty Witos. Fot. PAP/Archiwum

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Wincentego Witosa. Monument upamiętniający wybitnego przedstawiciela ruchu ludowego zostanie odsłonięty w Kielcach w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości; jego autorem jest kielecki rzeźbiarz Michał Pronobis.

Inicjatorem powstania pomnika Wincentego Witosa są świętokrzyskie struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Monument ma zostać odsłonięty w setną rocznicę odzyskania przed Polskę niepodległości.

„Przyszły rok to symboliczna data. Tak zasłużona dla polskiej państwowości osoba, jak Wincenty Witos, znajdzie swoje godne upamiętnienie w stolicy regionu świętokrzyskiego” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach prezes PSL w regionie świętokrzyskim, a jednocześnie przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa Adam Jarubas.

Sąd konkursowy, w skład którego weszli m.in. historyk ruchu ludowego prof. Stefan Pastuszka, Jerzy Mazurek z warszawskiego Muzeum Ruchu Ludowego i prawnuk Witosa – Marek Steindel, z trzech nadesłanych prac wybrał dwie. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego PSL pomnik powstanie wg projektu kieleckiego rzeźbiarza Michała Pronobisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autora wielu pomników oraz popiersi.

„Chciałem utożsamić Witosa z Kielcami, tak aby każdy kto go będzie oglądał w Polsce od razu wiedział, że ten pomnik znajduje się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Stąd rozwiany płaszcz, nawiązujący do tego naszego słynnego kieleckiego wiatru” – powiedział PAP kielecki artysta. Dodał, że pomnik będzie miał 270 cm wysokości i zostanie odlany z brązu.

Inicjatorzy powstania pomnika brali pod uwagę siedem jego lokalizacji. Po rozmowach z Urzędem Miasta ustalono, że monument stanie w centrum, u zbiegu al. IX Wieków Kielc i ul. Bodzentyńskiej.

Od listopada ubiegłego roku prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy. „W żaden inny sposób stronnictwa nie stać na to, aby sfinansować budowę pomnika. Fundusze zbieramy także na spotkaniach i seminariach, podczas których pokazujemy wkład Wincentego Witosa, w kształtowanie polskiej państwowości. To postać wybitna, co przyznają nie tylko przedstawiciele ruchu ludowego” – zaznaczył Jarubas.

Do tej pory udało się zebrać około 15. tys. zł. Szacunkowy koszt budowy pomnika ma wynieść 180-200 tys. zł.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach. Był jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego i trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, został osadzony w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny św. internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. (PAP)

autor: Janusz Majewski

edytor: Paweł Tomczyk

maj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL