Polska po 1989 roku

11.05.2016 aktualizacja 14.07.2016

Samorządowcy ze Śląska apelują do marszałka Sejmu ws. wystawy o Powstaniach Śląskich

Samorządowcy z woj. śląskiego zaapelowali do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zmianę decyzji ws. braku zgody na zaprezentowanie w gmachu Sejmu wystawy „Sfrunął na Śląsk orzeł biały” - z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.

W piśmie złożonym w środę w Sejmie samorządowcy zwracają się do marszałka Sejmu z wnioskiem o zorganizowanie wystawy 21 i 22 maja – w rocznicę ważnej dla III Powstania Śląskiego bitwy o Górę św. Anny.

Danuta Pietraszewska (PO) przypomniała na konferencji prasowe w Sejmie, że pod koniec kwietnia Sejm przyjął przez aklamację uchwalę upamiętniająca 95. rocznicę III powstania śląskiego i oddającą hołd powstańcom śląskim. "Tej uchwale miała towarzyszyć wystawa w Sejmie. Niestety marszałek nie zgodził się na nią, zablokował ją i co najgorsze nie podał przyczyn" - powiedziała posłanka PO.

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski (PO) podkreślił, że 95. rocznica III powstania śląskiego to dla Śląska znamienna data, która upamiętnia powstanie narodowowyzwoleńcze, które po pierwsze dało Śląskowi silną pozycję w Polsce, a po drugie "wpłynęło na rozwój naszego kraju na wiele dekad".

"2 maja w naszym regionie organizowaliśmy obchody i liczyliśmy na to, że wzorem roku 2015, kiedy wystawę pod nazwą wystawy „Sfrunął na Śląsk orzeł biały" zaprezentowaliśmy w Senacie, w tym roku będziemy mogli zaprezentować tę wystawę w Sejmie" - powiedział prezydent Świętochłowic.

Jak zaznaczył, "niestety marszałek Kuchciński zareagował bardzo lakonicznie na tę prośbę. "Dosłownie dwa zdania: nie ma wolnego terminu w Sejmie, aby tę wystawę zorganizować”. "Dlatego przywieźliśmy do marszałka Kuchcińskiego apel śląskich samorządowców. Pod tym pismem, pod tym apelem podpisali się marszałek województwa śląskiego, przewodniczący śląskiego sejmiku, a także wszyscy prezydenci miast zrzeszonych w górnośląskim związku metropolitalnym" - powiedział Kostempski.

Wyraził nadzieję, że marszałek zareaguje pozytywnie na apel i "przestanie blokować" zaprezentowanie w Sejmie wystawy „Sfrunął na Śląsk orzeł biały”.

W ubiegłym tygodniu, kiedy samorządowcy zapowiadali złożenie apelu do marsząłka Sejmu, Kancelaria Sejmu w odpowiedzi na pytanie o okoliczności braku zgody na zaprezentowanie wystawy „Sfrunął na Śląsk orzeł biały” przesłała PAP wyjaśnienie, w którym wskazano m.in., że pismo z Muzeum Powstań Śląskich w tej sprawie wpłynęło do Sejmu 1 lutego br., a odpowiedź z decyzją wysłano 15 marca br.

„Po analizie wszystkich dokumentów okazało się, że wystawa tego samego organizatora, o tym samym tytule i tej samej tematyce była wystawiana i uroczyście eksponowana w Senacie w ubiegłym roku” - przypomniała Kancelaria Sejmu, opisując okoliczności odsłonięcia wystawy w ub. roku i opisując jej treść.

„Temat Powstań Śląskich jest absolutnie i bezapelacyjnie tematem bardzo ważnym dla Polaków, na co wskazuje uroczysta uchwała podjęta przez aklamację przez Sejm w dniu 29 kwietnia 2016 r. Posłowie uczcili w ten sposób 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Sejm jest zawsze otwarty na nowe i ciekawe inicjatywy poselskie i obywatelskie, ale nie stosujemy zasady powielania organizacji identycznych co do tematu wystaw w obu izbach parlamentu, których organizatorem jest ta sama instytucja” - napisali PAP przedstawiciele Kancelarii Sejmu.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Był to ostatni z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do Niemiec. Jego efektem było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po marcowym plebiscycie ws. przynależności państwowej tych ziem.(PAP)

mzk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL