II Rzeczpospolita

28.03.2018

Sarkofag, w którym spoczywa Józef Piłsudski przeniesiony - po świętach remont krypty

Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Fot. PAP/S. Rozpędzik Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Metalowy sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego został w środę wieczorem przeniesiony do pomieszczenia, gdzie stoi sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich. Pozostanie tam przez kilka miesięcy. W tym czasie krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostanie poddana pełnej konserwacji.

"Prace konserwatorskie, które rozpoczną się po Wielkanocy, obejmować będą wątki wapienne sklepienia oraz ścian krypty, jak również granitową posadzkę. Wystrój krypty wykonany na cześć marszałka Józefa Piłsudskiego - emblematy, tarcze, odznaki z metalu - zostały już wywieziony do pracowni konserwatorskiej" – mówił w środę PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Dodał, że znajdująca się w krypcie dotychczasowa instalacja elektryczna i teletechniczna, czyli kamery, urządzenia alarmowe i monitorujące zostaną wymienione na nowe.

Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego został zbadany pod kątem stanu technicznego i na tej podstawie powstanie program konserwatorski, który pozwoli na powstrzymanie destrukcji mosiężnych blach oraz ozdobnych nitów. "Nie będziemy ingerować w trumnę, w której znajduje się zabalsamowane ciało marszałka Józefa Piłsudskiego” - mówił ks. prałat Sochacki.

Prace w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów mają potrwać do końca czerwca. Będę sfinansowane z środków SKOZK i parafii.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Miedziany sarkofag, w którym złożona jest trumna ze szczątkami Józefa Piłsudskiego, przypomina swoją bryłą prostą żołnierską trumnę. Jedyną ozdobę stanowią okalające go pasy z rytmicznie nabitych guzów.

W ramach tzw. projektów kluczowych SKOZK konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a łączna wartość tego projektu to 3,8 mln zł.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

edytor: Paweł Tomczyk

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL