Tylko do końca czerwca trwa rejestracja pielgrzymów, którzy przyjeżdżając na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, chcieliby zwiedzić były niemiecki obóz podało duszpasterstwo młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej, które prowadzi zapisy.
Między 20 a 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia Miejsce Pamięci będzie dostępne jedynie dla uczestników ŚDM, którzy wcześniej zarejestrują się na stronie internetowej mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/. Dotychczas zarejestrowało się ok. 350 tys. wiernych.
Możliwe, że ostateczna liczba będzie niższa. Wiele wskazuje bowiem, że do Polski przyjedzie nieco mniej młodzieży niż pierwotnie zakładano. Koordynator ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann poinformował, że przykładowo udział w organizowanych w Beskidach przygotowaniach do wydarzenia w Krakowie potwierdziło niespełna 5,7 tys. pielgrzymów. Wcześniej szacowano, że ich liczba sięgnie 10 tys. Wpływ na to mają przede wszystkim doniesienia o zagrożeniu terroryzmem na świecie.
Młodzi pielgrzymi podczas wizyty w byłym obozie przejdą specjalnie przygotowaną trasą, która nie obejmie wnętrz historycznych budynków. Zobaczą jednak najważniejsze miejsca, zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży specjalnie przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa. Każdy otrzyma też specjalną ulotkę informacyjną.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
29 lipca były niemiecki obóz zagłady Auschwitz odwiedzi papież Franciszek.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r. (PAP)
szf/ malk/