Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w spotkaniu „Arena Młodych” na nowym stadionie w Lublinie. Zgromadzenie to było kulminacyjnym wydarzeniem Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji lubelskiej.
Na stadion Arena Lublin przybyła młodzież z całej archidiecezji. Około trzech tysięcy uczestników – głównie gości z zagranicy - przyszło na stadion barwnym rozśpiewanym pochodem przez miasto. Cudzoziemcy uczestniczący w spotkaniu przyjechali do Lublina m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Słowenii, Białorusi, Kazachstanu.
Spotkanie rozpoczęło się widowiskiem powitalnym, w czasie którego tancerze i szczudlarze zaprezentowali spektakl nawiązujący do historii powstania Lublina i legendy o lubelskim koziołku, który jest w herbie miasta; tańcem charakterystycznym dla różnych regionów świata powitano zagranicznych gości. W widowisku zaśpiewał 300-osobowy chór, specjalnie przygotowany na Światowe Dni Młodzieży. Koncertowały różne regionalne zespoły m.in. Gospel Rain, Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk witając młodych z całego świata podkreślił, że mieszkańcy Lublina są dumni z 700-letniej historii swojego miasta i jego współczesnego oblicza. „Lublin jest miastem energicznym, aktywnym; miastem, które w swojej historii odnajduje fundamenty do budowania przyszłości” – powiedział Żuk.
Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał wezwanie papieża Franciszka z orędzia na Światowe Dni Młodzieży, aby młodzi odkrywali bogactwo Kościoła i jego nauczania. „Chciałbym życzyć wam, abyście byli zawsze odważni, mężni i radośni, radością, której źródłem jest bliskość Boga” – powiedział.
Ks. Dębiński przypomniał, że w lubelskiej uczelni niemal przez 25 lat wykładał św. Jan Paweł II, a dziś uniwersytet nosi jego imię. „Regularnie przyjeżdżał z Krakowa, by tutaj spotykać się z profesorami, studentami, aby wykładać, pisać książki. Bardzo się cieszę, że święty patron jest także dzisiaj w naszych modlitwach i naszym myśleniu” – powiedział ks. Dębiński.
Zgromadzoną młodzież witali i pozdrawiali także wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Młodzież zgromadzona na stadionie wzięła udział we mszy św., której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a koncelebrowali m.in. biskupi towarzyszący młodzieży z Francji, Brukseli, Filipin, Hiszpanii.
Metropolita lubelski w homilii zachęcał młodych, aby trwali w wierze i w więzi z Chrystusem oraz by dbali o swój duchowy rozwój. „Wierzyć, to znaczy oderwać się od swoich dotychczasowych zabezpieczeń i przyzwyczajeń. Wiara ma moc wyzwalającą nas ze starego sposobu patrzenia na świat, ze sposobu, do którego przywykliśmy, który panuje w naszym otoczeniu” – powiedział abp Budzik.
Metropolita apelował, aby młodzi darem wiary dzielili się z innymi ludźmi, zwłaszcza gdy „szerzy się w dzisiejszym świecie (…) duchowa pustynia”. „Wielu potrzebuje waszej radości bycia Kościołem” – dodał abp Budzik.
Wieczorem na „Arenie Młodych” wolontariusze i zawodowi aktorzy przedstawią jeszcze widowisko modlitewno-artystyczne „Wiara, nadzieja, miłość, opowieść Abrahama”, nawiązujące do biblijnego spotkania Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre.
Młodzież z zagranicy przybyła do archidiecezji lubelskiej spędzi jeszcze niedzielę w parafiach, gdzie jest zakwaterowana w domach polskich rodzin, a w poniedziałek wyjedzie na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży, które z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. (PAP)
ren/kop/ ala/