Klub Kukiz'15 jest gotowy poprzeć projekt uchwały, upamiętniającej ofiary rzezi wołyńskiej - zapowiedział podczas środowej debaty w Sejmie Wojciech Bakun.
Sejm debatował w środę nad uchwałą dot. zbrodni wołyńskiej. W przygotowanym przez komisję projekcie zapisano, że Sejm - na mocy uchwały - ustanawia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddaje w niej hołd "obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".
Wojciech Bakun (Kukiz'15) przypomniał, że „przez 27 lat nie udało się ustanowić 11 lipca świętem upamiętniającym ofiary tego ludobójstwa. Nie udało się nazwać tego, co stało się w latach 40. XX wieku. (…) Uważam, że to hańba dla tej izby. Hańba dla wszystkich poprzednich rządów. W tym roku sytuacja uległa zmianie” – podkreślił.
„Wreszcie nazwaliśmy tę zbrodnię ludobójstwem. Narodowy Dzień Pamięci o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na obywatelach, zamieszkujących wschodnie kresy II RP, powinien zostać ustanowiony w drodze ustawy. Mimo wystarczającej ilości czasu nie było woli politycznej, by już w tym roku takie święto pojawiło się w kalendarzu” – powiedział.
Bakun podkreślił, że nie rozumie tłumaczeń posłów PiS, przekonujących, że nie było czasu, by ustanowić to święto już wcześniej. „Jesteśmy gotowi poprzeć projekt uchwały. Czujemy niedosyt, natomiast mamy święto 11 lipca, a nie wyimaginowane święto 17 września; mamy słowo ludobójstwo. Mamy zastrzeżenia – to projekt uchwały, a nie ustawy. Uważamy, że Kresowianom należy się coś więcej niż markowana troska o ich sprawę” – zaznaczył poseł.
Nad projektami upamiętniającymi ofiary rzezi wołyńskiej, złożonymi przez PiS, PSL i PO pracowali we wtorek posłowie z sejmowych komisji: łączności z Polakami za granicą oraz kultury i środków masowego przekazu. Posłowie zgodzili się, by podstawowym projektem, do którego były zgłaszane poprawki, był projekt PiS "w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1939–1945". (PAP)
pj/ par/ gma/