Posłowie podjęli w piątek uchwałę oddającą hołd bohaterom polskiej drogi do wolności w związku z przypadającymi w tym roku 70. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej i 100. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Za uchwałą głosowało 408 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 29 posłów.
"Z okazji przypadających w obecnym roku 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 100. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd bohaterom polskiej drogi do niepodległości, którzy z pokolenia na pokolenie walczyli o wolność Ojczyzny" - napisano w uchwale.
W dokumencie podkreślono, że trud i bohaterstwo często bezimiennych uczestników wydarzeń tamtych dni przyczyniły się do powstania niepodległej Polski i odzyskania należnego jej miejsca na mapie świata.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem III Rzeszy na Polskę. 17 dni później na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Konflikt objął większość Europy oraz m.in. część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Jego głównymi stronami były państwa osi i kraje należące do koalicji antyhitlerowskiej. Polscy żołnierze walczyli na niemal wszystkich frontach wojny.
Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona z inicjatywy Józefa Piłsudskiego była pierwszym od czasów powstania styczniowego regularnym oddziałem Wojska Polskiego. Żołnierze "Kadrówki", którzy 6 sierpnia 1914 r. wyruszyli z Krakowa w stronę Miechowa, Michałowicach obalili rosyjskie słupy graniczne i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc. Pierwsza Kompania Kadrowa stała się zalążkiem Legionów Polskich.
Zdaniem historyków choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę. (PAP)
akn/ abe/