Stalinizm

13.09.2018

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ppłk. Zbigniewa Matysiaka, ps. Kowboj

Zbigniew Matysiak ps. Kowboj. Fot. PAP/R. Guz Zbigniew Matysiak ps. Kowboj. Fot. PAP/R. Guz

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć żołnierza podziemia niepodległościowego ppłk. Zbigniewa Matysiaka, ps. Kowboj, który zmarł w czwartek w wieku 92 lat.

Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska przypomniała posłom postać żołnierza podziemia niepodległościowego płk Zbigniewa Matysiaka, pseudonim Kowboj. Po wystąpieniu posłanki Sejm uczcił pamięć ppłk minutą ciszy.

Zbigniew Matysiak urodził się w 1926 r. w Lublinie. Był harcerzem, żołnierzem, a po wojnie więźniem politycznym.

W 1943 r. dołączył do lubelskiej grupy konspiracyjnej, a w marcu 1944 r. do Armii Krajowej do oddziału "Romana" w zgrupowaniu mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Był więziony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, a także w więzieniu na Zamku Lubelskim oraz w więzieniach w Sieradzu i na warszawskim Mokotowie.

Matysiak był także zasłużonym sportowcem - dziesięciokrotnym mistrzem Polski w rajdach motocyklowych, bokserem, kolarzem i narciarzem oraz trenerem.

W sierpniu z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak za zasługi podczas wojny, a także za przekazywanie kolejnym pokoleniom Polaków wiedzy o wojnie awansował majora Zbigniewa Matysiaka do stopnia podpułkownika.

Jak informowały wtedy służby prasowe wojewody lubelskiego, uroczystość nominacji Matysiaka na wyższy stopień oficerski odbyła się w Szpitalu Wojskowym w Lublinie, z udziałem m.in. rodziny "Kowboja", wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i przedstawicieli wojska. Ze względu na stan zdrowia sam zainteresowany nie mógł wziąć udziału w nominacji. Dokument odebrała jego córka. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL