Stan wojenny

12.12.2018

Sejm uczcił pamięć ofiar stanu wojennego w Polsce

Szczecin, grudzień 1981 r. Stan wojenny. Fot. PAP/J. Undro Szczecin, grudzień 1981 r. Stan wojenny. Fot. PAP/J. Undro

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze – głosi tekst uchwały przyjętej w środę przez aklamację przez Sejm RP w przeddzień 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

"W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku reżim generała Wojciecha Jaruzelskiego wprowadził w Polsce stan wojenny. Wojskowa rada ocalenia narodowego wysłała ba ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Komunistyczna władza chciała zniszczyć wolnościowego ducha narodu polskiego" - napisano w uchwale odczytanej w środę na forum Sejmu RP przez marszałka Kuchcińskiego.

"Ponad sto ofiar śmiertelnych, prawie 10 tysięcy osób internowanych, tysiące Polaków szykanowanych, prześladowanych, wyrzucanych z pracy, a także zmuszanych do emigracji – ostateczny wyraz tej tragedii narodowej nigdy nie zostanie ostatecznie określony. Ofiary pacyfikacji kopalni Wujek, tłumienia demonstracji w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lubinie, Nowej Hucie, Poznaniu, Warszawie, we Wrocławiu oraz w innych miejscowościach, gdzie Polacy nie zgadzali się na odbieranie wolności wciąż czekają na sprawiedliwe rozliczenie stanu wojennego" - przypomina tekst uchwały przyjętej przez Sejm RP przez aklamację.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.(PAP)

autor: Malwina Wapińska

mwp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL