Sejm przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 70. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Uchwała podkreśla, że żołnierze AK w społecznej pamięci na zawsze pozostaną symbolem odwagi i poświęcenia. Przypomina też ich powojenne losy i zwraca uwagę, że "nigdy nie pogodzili się z niewolą".
"14 lutego 1942 roku decyzją Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową - największe podziemne wojsko okupowanej Europy podczas II wojny światowej" - przypomina tekst uchwały, jednogłośnie przyjętej w piątek przez Sejm.
"Dowódcy AK w większości walczyli o odrodzenie Polski w latach 1914-1921. Znali cenę niepodległości. Zanim ponownie stanęli do obrony Ojczyzny, przez dwie dekady II Rzeczypospolitej wychowali pokolenie - rówieśników niepodległej Polski - które nie zawahało się pójść ich drogą" - podkreślono w uchwale.
Uchwała przypomina też przysięgę żołnierzy AK, którzy wypowiadali następujące słowa: "Składam swe ręce na ten Święty Krzyż, Znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego". Zwraca uwagę, że wielu z żołnierzy AK zginęło w walce, w więzieniach, w obozach niemieckiego i sowieckiego okupanta.
"Po wojnie nie świętowali zwycięstwa, nie brali udziału w defiladach, nie otrzymali orderów. Losy ostatniego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego +Niedźwiadka+ sądzonego w Moskwie i tam zamordowanego, symbolizują powojenne losy nie tylko żołnierzy Armii Krajowej, ale i całej Polski" - czytamy w tekście uchwały.
"W społecznej pamięci pozostali na zawsze symbolem odwagi i poświęcenia. Dołączyli do szeregu pokoleń polskich patriotów, którzy nigdy nie pogodzili się z niewolą. Dzisiaj oddajemy hołd ich ofierze, a ich wierność Ojczyźnie jest dla nas inspiracją i źródłem narodowej dumy. Naszym obowiązkiem jest przekazać pamięć o Armii Krajowej następnym pokoleniom Polaków. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że Polska nigdy nie zapomni o swoich Żołnierzach" - głosi uchwała.
Korzenie Armii Krajowej sięgają powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku organizacji Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej rok później w Związek Walki Zbrojnej, a później, 14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową.
AK była najlepiej zorganizowaną armią podziemną w okupowanej Europie. W okresie maksymalnej zdolności bojowej latem 1943 roku siły AK liczyły ok. 380 tys. podkomendnych, w tym 10 tys. oficerów. Armia Krajowa podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Jej głównym zadaniem było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu i przygotowanie ogólnokrajowego powstania.(PAP)
nno/ akn/ hes/