Urodzony w Algierii, wychowany we włosko-francuskiej rodzinie, a mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte zdobył nagrodę główną i 10 tys. euro w 3. Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta.
Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę wieczorem w Krakowie, podczas koncertu w kinie Kijów Centrum.
"Chciałabym mocno podkreślić, że każdy z was - uczestników tegorocznej edycji Konkursu Seiferta jest wspaniałym artystą zasługującym na wielkie wyróżnienie. Mam nadzieję, a właściwie jestem pewna, że nieraz jeszcze o was usłyszymy" – podkreśliła Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta organizującej Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta.
Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowanych zostało 12 skrzypków z dziewięciu krajów. Oceniało ich jury, w którym zasiadali skrzypkowie: Mark Feldman, Dominique Pifarely i Michał Urbaniak oraz wiolonczelista Erik Friedlander.
"Poziom tegorocznej edycji Konkursu Seiferta był niezwykle wysoki" – mówił Mark Feldman, który jest jurorem tej imprezy od samego początku. "Najchętniej nagrodzilibyśmy każdego z tych wspaniałych młodych artystów, ale to przecież konkurs – wydarzenie, które rządzi się swoimi prawami. Jeśli zaś chodzi o jego zwycięzcę, to muszę przyznać, że tu nie mieliśmy większych wątpliwości. I niemal jednogłośnie postanowiliśmy ją przyznać Mario Forte" – podkreślił juror.
Drugą nagrodę 5 tys. euro otrzymał: jordański skrzypek Layth Sidiq, a trzecią – 2 tys. euro. odebrał Amerykanin Gabriel Terracciano.
Nagrodę publiczności otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu 23-letnia Amalia Obrębowska. Skrzypaczka studiuje obecnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod okiem Mateusza Smoczyńskiego – zwycięzcy konkursu Seiferta sprzed dwóch lat.
Laureaci zaprezentowali się w pierwszej części koncertu galowego.
Gwiazdami sobotniej gali byli gitarzysta John Scofield, który w 1978 r. nagrywał ze Zbigniewem Seifertem płytę "Passion" - ostatni studyjny, autorski krążek polskiego skrzypka oraz pianista John Medeski. Amerykańskim jazzmanom towarzyszył Konglomerat Big Band pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka.
Zbigniew Seifert urodził się w 1946 r. w Krakowie. Żył niespełna 33 lata, zmarł w lutym 1979 r. na zawał serca w szpitalu onkologicznym w Buffalo (USA). Skrzypek współpracował m.in. z Jackiem DeJohnette, Johnem Scofieldem i grupą Oregon. Przez pięć lat grał w kwintecie Tomasza Stańki, a po rozwiązaniu tego zespołu kontynuował karierę muzyczną w Niemczech. Nagrał płyty: "Solo Violin", "Oregon/Violin" (z grupą Oregon), "Man of the Light", a trzy miesiące przed śmiercią - "Passion".
Konkurs im. Zbigniewa Seiferta odbywa się co dwa lata, na przemian z zainaugurowanym w 2015 r. międzynarodowym konkursem gitarowym dedykowanym pamięci Jarosława Śmietany. Jego dotychczasowymi laureatami byli Bartosz Dworak (2014) i Mateusz Smoczyński (2016). (PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ mok/