"Solidarność" postanowiła przeprowadzić ogólnopolską kampanię społeczną na temat swego logo i jego prawnej ochrony. Związek chce zwrócić uwagę, że jego znaku nie można wykorzystywać niezgodnie z wartościami, które są zapisane w jego statucie, i bez jego zgody.
Uchwałę dotyczącą ochrony logo i zobowiązującą Komisję Krajową (KK) NSZZ "Solidarność" do przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w tej sprawie podjął krajowy zjazd delegatów związku, który w Płocku kończy w piątek dwudniowe obrady.
"Z każdym pójdziemy do sądu i będziemy na drodze prawnej ścigać - nawet z powództwa cywilnego - wszystkich, którzy będą bez naszej zgody i wiedzy używali naszego logo. Ale też potrzebna jest kampania społeczna. I taką decyzję podjęli delegaci, zobowiązując Komisję Krajową do przeprowadzenia dużej, społecznej kampanii na temat naszego logo" – powiedział PAP rzecznik KK NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.
Jak podkreślił, coraz częściej w ostatnim czasie zdarzają się przypadki, że logo "Solidarności" "jest wykorzystywane do rzeczy, które zupełnie nie korespondują z jego statutem".
"To jest związek zawodowy chrześcijański, który naukę społeczną Kościoła ma wpisaną w statut. To związek, którego patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. I wykorzystywanie logo takiego związku, np. do promowania aborcji, jak to było w przypadku pierwszego +czarnego protestu+, jest czymś absolutnie niedopuszczalnym" – oświadczył rzecznik KK NSZZ "Solidarność".
Na początku października w grafice służącej promocji "czarnego protestu", nawiązującej do historycznego plakatu "W samo południe", a zachęcającego do głosowania w wyborach 4 czerwca 1989 r., pojawiło się logo "Solidarności" oraz sylwetka kobiety w spódnicy i kowbojskim kapeluszu na głowie. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu złożonym przez związek, który zarzucił organizatorom "czarnego protestu" bezprawne wykorzystanie swego znaku.
"To jest związek zawodowy chrześcijański, który naukę społeczną Kościoła ma wpisaną w statut. To związek, którego patronem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. I wykorzystywanie logo takiego związku, np. do promowania aborcji, jak to było w przypadku pierwszego +czarnego protestu+, jest czymś absolutnie niedopuszczalnym" – oświadczył rzecznik KK NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.
Lewandowski zaznaczył, że uchwała w sprawie ochrony logo, przyjęta podczas odbywającego sie w Płocku 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", odwołuje się do podobnego dokumentu z 1989 r. ówczesnej Krajowej Komisji Wykonawczej związku, której sygnatariuszami byli zarówno delegaci uczestniczący w obecnym zjeździe, jak i Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Adam Michnik, Jerzy Stępień i inni, którzy odeszli ze związku.
"To, że oni odeszli ze związku, nie może odbierać nam prawa do tego, że ten znak, że związek jest ciągle tym samym. To, że mamy dzisiaj inne zdanie, a często stanęliśmy po przeciwnych stronach barykady, nie oznacza, że ktoś ma prawo odbierać nam prawo do znaku" – powiedział rzecznik KK NSZZ "Solidarność". Ocenił przy tym, że uchwała o ochronie logo związku, przyjęta na krajowym zjeździe jego delegatów i nawiązująca do uchwały z 1989 r., "potwierdza, że nie było pierwszej i drugiej +Solidarności+".
Lewandowski przyznał, że sposób przeprowadzenia kampanii wymaga jeszcze szczegółowego opracowania. "Decyzja jest jasna. Mamy przeprowadzić dużą społeczną kampanię edukacyjną, czym jest logo +Solidarności+ i do kogo to logo należy" – dodał Lewandowski.
Obradujący w Płocku 28. Krajowy Zjazd delegatów NSZZ "Solidarność" przyjął także uchwałę o podtrzymaniu tradycji Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy do sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Lewandowski zaznaczył, że jej inicjatorem był patron związku, bł. ks. Jerzy popiełuszko, który "wskazał, że to powinno być główne dziękczynienie związkowców".
W 1983 r. ks. Jerzy Popiełuszko zorganizował pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy dla pracowników Huty Warszawa, która w kolejnym roku - na jego wezwanie - przerodziła się w Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.
28. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", który obraduje w Płocku pod hasłem "Dialog społeczny – drogą do normalności", rozpoczął się w czwartek. W jego inauguracji uczestniczyli prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Główna część zjazdu była poświęcona realizacji zobowiązań podjętych w kampanii wyborczej z 2015 r. przez prezydenta i PiS, a także realizacji "Uchwały programowej" samego związku. W piątek, w drugim i ostatnim dniu zjazdu, omawiane są zmiany w statucie NSZZ "Solidarność".(PAP)
mb/ karo/