Spotkanie na pl. Piłsudskiego oraz równocześnie przed Świątynią Opatrzności Bożej i na terenie seminarium duchownego w Tarchomine - to miejsca głównych wydarzeń zaplanowanych na dni w diecezjach w Warszawie. Do stolicy może wówczas przyjechać 25 tys. osób.
Poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie dni w diecezjach odbędą się od 20 do 25 lipca.
Pielgrzymi, którzy odwiedzą w tym czasie Warszawę, będą mogli liczyć na darmową komunikację miejską - zarówno w pierwszej, jak i drugiej strefie biletowej. Za darmo będą też mogli zwiedzać stołeczne muzea. Na wydarzenia związane z ŚDM w budżecie Warszawy zarezerwowano 6 mln zł.
W zabezpieczenie wydarzeń związanych z ŚDM będą zaangażowane dodatkowe siły policji, będzie więcej patroli. W razie potrzeby, do Warszawy zostaną sprowadzone dodatkowe siły spoza miasta - powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek.
"Cały czas spływają do nas informacje chociażby z parafii z poszczególnych diecezji o tym, jak wiele osób będą przyjmować, a to też oczywiście przekłada się na skalę naszego zabezpieczenia. Jeżeli liczba tych osób będzie się zwiększać, również odpowiednio będziemy musieli poszerzać siły, którymi dysponujemy" - powiedział Mrozek.
Jak mówił, aktualnie pracuje specjalny zespół, który przygotowuje się do zabezpieczenia zarówno Światowych Dni Młodzieży, jak i szczytu NATO w Warszawie. "Praca policjantów z Warszawy jest częścią dużej policyjnej operacji koordynowanej przez Komendę Główną Policji, która już będzie obejmowała sobą już większą część kraju" - powiedział rzecznik KSP.
Dodatkowe patrole policji mają przede wszystkim pełnić rolę prewencyjną, więcej policjantów ma się pojawić na głównych szlakach turystycznych, również policjantów operacyjnych, policjantów działających po cywilnemu. "A to w związku z tym, że tego typu wydarzenia cieszą się zainteresowaniem z jednej strony oczywiście turystów i pielgrzymów, ale z drugiej strony chociażby złodziei kieszonkowych" - powiedział.
Na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu zostanie przygotowana strefa ŚDM. Będzie ona współtworzona przez instytucje miejskie i organizacje pozarządowe. Będzie tam można obejrzeć filmy, wypocząć, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, dyskusjach, nawet zajęciach sportowych.
Ponadto miasto przygotuje szereg atrakcji dla pielgrzymów, m.in. duży trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego pt. "Nadzieja i Miłość", który zaplanowany jest na 21 lipca. Według szacunków, w koncercie może wziął udział 50-70 tys. osób (łącznie goście z zagranicy i mieszkańcy Warszawy).
Swoje centra ŚDM i swoje programy będą także miały warszawskie diecezje: archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. Jak wyjaśniła PAP Karolina Błażejczyk z centrum ŚDM warszawsko-praskiego, poszczególne punkty dni w obu diecezjach ułożone są "na zakładkę", co oznacza, że gdy grupy z jednej diecezji mają zaplanowane zwiedzanie konkretnego muzeum, grupy z drugiej diecezji mają, np. zajęcia w parafii.
Zgodnie z planem, w środę 20 lipca młodzież przyjeżdża do Warszawy. Wieczorem w parafiach odbędzie się powitanie grup - w diecezji warszawsko-praskiej plan mówi o powitaniu i mszy oraz zakwaterowaniu i posiłku u rodzin; w archidiecezji warszawskiej zaznaczono, że powitanie może mieć różną formę - koncertu, przedstawienia, grilla czy pikniku. Na zakończenie ma się odbyć wspólna modlitwa.
Czwartek to dla pielgrzymów z archidiecezji warszawskiej Dzień Kultury i Historii; będą zwiedzać miejsca, które nawiązują do historii i kultury Warszawy oraz Mazowsza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski, a także starówkę, Łazienki, Wilanów i Centrum Nauki Kopernik. Ten program goście z sąsiedniej diecezji zrealizują w piątek.
Wieczorem, na placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne dla gości z obu diecezji spotkanie muzyczno-kulturalne. Program mają realizować różne stołeczne podmioty i instytucje, m.in. Centrum Myśli Jana Pawła II.
Piątek, 22 lipca dla młodych z archidiecezji warszawskiej ma być Dniem Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia. Będą nawiedzać miejsca związane z życiem świętych Warszawy, m.in. sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu czy związany ze św. ojcem Maksymilianem Kolbem Niepokalanów. W ciągu dnia młodzi będą mieli możliwość podjęcia zadań miłosierdzia wobec chorych, cierpiących i potrzebujących pomocy we współpracy z Caritas Polska.
W sobotę zaplanowano ogólnodiecezjalne spotkania młodzieży; dla gości archidiecezji warszawskiej odbędzie się ono w Świątyni Opatrzności Bożej pod hasłem "Warszawskie Uwielbienie". Poprzedzi je uroczysta msza "Posłania" pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Będzie to wieczór świadectw i koncert uwielbieniowy. Goście zakwaterowani w siostrzanej diecezji warszawsko-praskiej spotkają się zaś na terenach seminarium duchownego na Tarchominie. Uroczystość potrwa od godz. 14 do 21; oprócz modlitwy i procesji mają być koncerty, konkursy i zabawy. Mszę odprawi ordynariusz tej diecezji abp Henryk Hoser.
Niedziela to dla pielgrzymów dzień w parafiach i rodzinach, to czas na wspólne świętowanie i wzajemne poznanie. W poniedziałek grupy będą opuszczały Warszawę. Ma się to dziać etapami, w koordynacji z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Krakowie.
Koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej ks. Tomasz Zaperty powiedział PAP, że tak jak każda diecezja w Polsce, Warszawa w tygodniu poprzedzającym spotkanie w Krakowie, będzie gościła młodych z całego świata - ok. 25 tys. osób. Musi im zapewnić program duchowy i turystyczny, a przede wszystkim nocleg w rodzinach. Jak poinformował ks. Zaperty, na czas ŚDM diecezje przyjmują nazwy miejsc biblijnych. Archidiecezja warszawska przyjmie nazwę Góry Moria, a warszawsko-praska - Betlejem. (PAP)
kos/ skz/ bos/ mow/