Zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazwy kolejnych pięciu ulic w regionie, w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jedna z ulic, w Kurzelowie, ma nosić nazwę ks. Henryka Witczyka, obecnego profesora KUL.
2 września 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dekomunizacji. Od tego czasu samorządy miały rok na samodzielne dokonanie zmian w nazwach ulic czy placów propagujących ustroje totalitarne, w tym komunizm. W sytuacji, gdy samorząd nazwy nie zmienił, obowiązek ten przeszedł na wojewodów. Wcześniej Wojtyszek wydała sześć zarządzeń dot. zmiany nazw ulic w regionie.
W woj. świętokrzyskim samorządy podjęły 46 uchwał zmieniających nazwy ulic. W przypadku 12 kolejnych, gdzie samorządy mimo obowiązku nie zmieniły nazw, wojewoda prowadziła postępowania wyjaśniające. 13 grudnia wydała zarządzenia zastępcze dotyczące zmian nazw ulic w gminach: Chęciny, Kielce, Stąporków, Klimontów i Ostrowiec Świętokrzyski (dwie nazwy).
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Wojtyszek poinformowała, że popisała zarządzenia zastępcze, zmieniające nazwy kolejnych pięciu ulic w regionie. W Kazimierzy Wielkiej ulica 15 stycznia będzie nosiła nazwę ks. Stanisława Sikorskiego, w Kornicy (gm. Końskie) ulica Wincentego Prasała zostanie zamieniona na Bronisława Wieczorkiewicza ps. Wilk, a w Rogowie (gm. Końskie) ulica Henryka Kozubskiego będzie zamieniona na ks. Marcelego Prawicy. W Opatowie ulica 16 stycznia będzie nosiła nazwę Bronisława Ostrowskiego ps. Cichy.
Z kolei ulica Mariana Buczka w Kurzelowie (gm. Włoszczowa) ma nosić nazwę ks. Henryka Witczyka. Duchowny – profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - uczestniczył w konferencji prasowej wojewody.
„Ksiądz profesor jest kapelanem +Solidarności+, w latach 1991-1993 był twórcą radia i wydawnictwa +Jedność+. Od 2009 r. jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. W 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za działalność w +Solidarności+ Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 r. założył ogólnopolskie Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, któremu przewodniczy” – opisywała zasługi duchownego Wojtyszek.
Ks. Henryk Witczyk urodził się w gm. Włoszczowa (od 2012 r. jest jej honorowym obywatelem), a w Kurzelowie znajdowała się jego rodzinna parafia. W tej miejscowości uczęszczał też do szkoły podstawowej.
Ks. prof. Witczyk dziękował wojewodzie za wyróżnienie. „Jest to dla mnie wyzwanie i zobowiązanie do dalszej działalności zarówno na polu ogólnopolskim, akademickim, jak i lokalnym (…) Kiedy tylko jestem w Kurzelowie, uczestniczę we mszy świętej, rozmawiam z mieszkańcami” – podkreślił duchowny.
Wojewoda pytana, co zdecydowało, że duchowny został patronem ulicy jeszcze „za życia”, odpowiedziała: „Nie jesteśmy jedynym regionem w Polsce, który stosuje taką praktykę. Działalność księdza profesora dla +Solidarności+ i wolności naszego kraju jest udokumentowana chociażby wyróżnieniami, które otrzymał. Daje przykład młodemu pokoleniu, że warto się kształcić, być prawym, pracować dla ojczyzny”.
Wojtyszek przypomniała, że niedawno uhonorowano w ten sam sposób piłkarza Roberta Lewandowskiego (został patronem ulicy w Kuźni Raciborskiej na Śląsku - PAP).
Wojewoda poinformowała też, że nie zmieni się nazwa ulicy w ostatniej gminie, której dotyczyło postępowanie. „W Chlewicach w gminie Moskorzew samorząd zmienił uzasadnienie nazwy ulicy. Zostanie ona zachowana z nazwą 16 stycznia - będzie upamiętniała powstanie rządu Ignacego Paderewskiego. Takie uzasadnienie jest zgodne z ustawą” – dodała Wojtyszek.
Do tej pory nazwę wiązano z wejściem do miasta wojsk Armii Czerwonej w 1945 r.
Zarządzenia zastępcze w sprawie zmian nazw ulic były wydawane po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)
Katarzyna Bańcer
ban/ itm/