II wojna światowa

21.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Szczątki oskarżanego o kolaborację premiera spoczęły w Kownie

Szczątki premiera Litwy Juozasa Ambrazevicziusa-Brazaitisa, który stał na czele rządu tymczasowego w 1941 r. i jest podejrzewany o kolaborację z nazistami, w niedzielę spoczęły w Kownie, przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Nie zważając na kontrowersyjną ocenę osoby byłego premiera, obecny litewski rząd na niedzielne uroczystości powtórnego pochówku przeznaczył 30 tys. litów (ponad 8,6 tys. euro), ale nikt z najważniejszych przedstawicieli władz nie wziął w nich udziału.

W ceremonii uczestniczyli m.in. były prezydent Valdas Adamkus i litewski eurodeputowany Vytautas Landsbergis.

Ambrazeviczius, zmarły w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych profesor literatury, przyjął nazwisko Brazaitis.

Latem 1941 roku, po agresji hitlerowskich Niemiec na ZSRR, stanął na czele tymczasowego rządu Litwy. Okupacja niemiecka, po trwającej od czerwca 1940 roku okupacji sowieckiej, rozbudziła w Litwinach nadzieję na pewną formę państwowości.

Rząd przetrwał sześć tygodni; w tym czasie doszło do mordów na litewskich Żydach, dokonywanych przez jednostki paramilitarne. Wtedy też powstało getto w Kownie.

Po II wojnie światowej Ambrazeviczius przebywał na emigracji.

Organizacje żydowskie i ocaleli z Holokaustu uważają Ambrazevicziusa za nazistowskiego kolaboranta, oskarżając jego rząd o to, że nie zapobiegł pogromom litewskich Żydów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL