George Weigel, amerykański teolog katolicki i biograf polskiego papieża, otrzymał w środę wieczorem w Szczecinie statuetkę Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość". Wyróżnienie, którego inicjatorem jest znany artysta plastyk Wojciech Siudmak, wręczono po raz czwarty.
„Imponujący dorobek naukowy i publicystyczny laureata otwiera nowe horyzonty pokojowego współistnienia” - powiedziała przewodnicząca Kapituły Nagrody Pokoju Emilia Nowaczyk, ogłaszając werdykt.
„Weigel jest Amerykaninem, ale doskonale rozumie Europę, a zwłaszcza problemy chrześcijaństwa na naszym kontynencie, a może lepiej powiedzieć - problemy Europy z chrześcijaństwem” - podkreśliła w laudacji była premier prof. Hanna Suchocka. Jak zaznaczyła w swym wystąpieniu, Weigel zwraca uwagę, że „budowanie Europy pluralistycznej i tolerancyjnej może odbywać się wyłącznie na gruncie pełnego zdefiniowania własnej tożsamości”.
„George Weigel jest jednoznaczny w kwestiach dotyczących fundamentów chrześcijaństwa. Nie jest jednak fundamentalistą. Fundamentalizm bowiem zawiera zamknięcie się w sobie na jakiekolwiek inne poglądy, co w rezultacie prowadzi do zderzenia i konfliktu. Weigel zaś jest człowiekiem dialogu i wie dobrze, że tylko dialog może otworzyć drogę do pokoju. Jeśli zamknęlibyśmy się w sferze wzajemnych oskarżeń, to nie uczynimy kroku w stronę pokojowego rozwiązania problemów współczesnego świata” - dodała Suchocka.
George Weigel: Pokojowemu demokratycznemu życiu publicznemu zagraża barbarzyństwo o wielu twarzach: syreni śpiew wolności źle pojmowanej jako radykalna autonomia wolności; fałszywa obietnica nowego autorytaryzmu przemawiająca do narodowej arogancji i ksenofobii, która niemal zniszczyła Europę w okresie od 1914 do 1945 r.; śmiertelne zagrożenie zniekształconego monoteizmu, powołującego się na boskie przyzwolenie do mordu.
„Pokojowemu demokratycznemu życiu publicznemu zagraża barbarzyństwo o wielu twarzach: syreni śpiew wolności źle pojmowanej jako radykalna autonomia wolności; fałszywa obietnica nowego autorytaryzmu przemawiająca do narodowej arogancji i ksenofobii, która niemal zniszczyła Europę w okresie od 1914 do 1945 r.; śmiertelne zagrożenie zniekształconego monoteizmu, powołującego się na boskie przyzwolenie do mordu. Tych wyzwań nie da się uniknąć. Nie sprosta im jednak Zachód, który utracił kontakt z prawdami swojej kulturowej spuścizny: przekonaniami, które pierwsze umożliwiły zaistnienie +pokojowego+ demokratycznego ładu” - powiedział w swym wystąpieniu laureat Nagrody Pokoju George Weigel.
George Weigel to amerykański pisarz, autor bestsellerowej biografii papieża Jana Pawła II "Świadek nadziei", wydanej w 1999 r. Na swym koncie ma on również publikację m.in. "Odwaga bycia katolikiem", "Boży wybór. Papież Benedykt XVI i przyszłość kościoła katolickiego" czy "Wiara, rozum i wojna z dżihadyzmem – wezwanie do działania".
Pisarz był wykładowcą St. Thomas the Apostle Seminary w Kenmore w stanie Waszyngton, obecnie pracuje w Ethic and Public Policy Center w Waszyngtonie.
W 2006 r. został uhonorowany złotym medalem zasług "Gloria Artis", najwyższym polskim odznaczeniem w dziedzinie kultury.
Podczas uroczystości w Filharmonii w Szczecinie George Weigel otrzymał pozłacaną statuetkę z brązu, która jest miniaturą rzeźby Wojciecha Siudmaka. Oryginalny monument stoi przed ratuszem w Wieluniu, rodzinnym mieście artysty.
Nagroda Pokoju w latach poprzednich była wręczana w Kielcach, Poznaniu i Paryżu. Dotychczasowymi laureatami byli: kompozytor Wojciech Kilar, dyplomata Jan Tombiński oraz prof. Remi Brague filozof i religioznawca, wykładowca Uniwersytetów Sorbony i Monachium.
W skład kapituły przyznającej "Nagrodę Pokoju", oprócz inicjatora Wojciecha Siudmaka, wchodzą także m.in. prof. Tadeusz Maliński - chemik, prof. Andrzej Nowak - historyk, francuski kompozytor muzyki filmowej Francis Lai oraz amerykański noblista z dziedziny fizyki prof. Frank Wilczek.
Pomysłodawca "Nagrody Pokoju" Wojciech Siudmak urodził się w Wieluniu w 1942 roku. Od ponad 40 lat współpracuje z wielkimi agencjami wydawniczymi science fiction i galeriami sztuki we Francji, RFN, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, tworzy ilustracje książkowe i plakaty. (PAP)
mzb/ mag/