W historycznej stołówce w Stoczni Szczecińskiej rozpocznie się remont. Projekt obejmujący wymianę dachu oraz stolarki okiennej, a także wzmocnienia murów został przygotowany – poinformował we wtorek Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.
W stoczniowej stołówce 30 sierpnia 1980 r. przedstawiciele protestujących robotników oraz strona rządowa podpisali Porozumienia Szczecińskie, kończące rozpoczęte 18 sierpnia tamtego roku strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem.
"Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym, świetlica stoczniowa od lat czekała na remont" – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie Marcin Nieradka. "Najważniejszym przedsięwzięciem będzie wymiana poszycia dachowego, od czego rozpocznie się remont całego gmachu. Kolejne etapy zakładają wymianę okien oraz wzmocnienie całej konstrukcji poprzez naprawę popękanych murów" – dodaje.
"Zaplanowaliśmy również remont zabytkowej wieży na szczycie budynku. Tu znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na tereny stoczniowe i Odrę. Prawdopodobnie taras ten będzie w przyszłości udostępniony dla zwiedzających" – zaznacza Nieradka.
Powierzchnia budynku, w którym znajduje się stołówka, wynosi 1071 m2.
Koszt remontu stoczniowej świetlicy, oszacowany przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, wyniesie 300 tys. zł. "Wykonawca remontu zostanie wytypowany w drodze przetargowej na przełomie września i października. Liczymy, że remont rozpocznie się jeszcze jesienią tego roku, najpóźniej wiosną 2017 r." - zapewnia rzecznik.
W 2013 r. stoczniowa stołówka została przejęta przez Gminę Miasto Szczecin od Towarzystwa Finansowego Silesia. Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe Urzędu Miasta Szczecin "w najbliższych dniach Wydział Kultury roześle zapytania ofertowe do firm, które byłby zainteresowane przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego dla tego budynku".
Magistrat planuje, aby budynek stoczniowy pełnił w przyszłości funkcję historyczno-edukacyjną. Prace nad prowadzoną w gmachu działalnością Urząd Miasta prowadzi wraz ze szczecińskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Historycy odpowiadać będą za koncepcję oraz formę wystawy stałej, a także ekspozycji czasowych. (PAP)
mzb/ agz/