II wojna światowa

23.08.2014 aktualizacja 14.07.2016

Szef niemieckiego Bundestagu przypomina o rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow

Szef niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert podczas wizyty w Polsce w 2012 r. Fot. PAP/B. Zborowski Szef niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert podczas wizyty w Polsce w 2012 r. Fot. PAP/B. Zborowski

Szef niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert zaapelował w sobotę do opinii publicznej w UE o zwrócenie większej uwagi na Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, obchodzony 23 sierpnia w rocznicę niemiecko-sowieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow.

"W ten sposób upamiętnimy ofiary totalitarnych dyktatur w Europie XX wieku, których cechą charakterystyczną był terror państwowy i masowe mordy" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Lammerta wspólnie z przewodniczącym węgierskiego parlamentu Laszlo Koeverem.

Informacja o oświadczeniu pojawiła się w sobotę na stronie internetowej niemieckiego parlamentu.

Lammert i Koever podkreślili, że zawarty 75 lat temu, 23 sierpnia 1939 roku, przez ZSRR i Niemcy pakt o nieagresji doprowadził do podziału kontynentu pomiędzy dwie dyktatury - sowiecką i nazistowską, a jego skutki wpływały na losy kontynentu przez wiele dziesięcioleci.

Szefowie obu parlamentów oświadczyli ponadto, że bez ruchów wyzwoleńczych w Polsce, na Węgrzech, w Czechosłowacji i NRD przywrócona ćwierć wieku temu jedność Europy nie byłaby możliwa.

25 lat po obaleniu żelaznej kurtyny pamięć o przezwyciężeniu autorytarnych i totalitarnych reżimów pozostaje ważnym zadaniem - także ze względu na dzisiejsze wyzwania w Europie i poza nią - czytamy w oświadczeniu Lammerta i Koevera.

Ustanowiony z inicjatywy Parlamentu Europejskiego Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych obchodzony jest od 2011 roku.

Ustanowienie Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych poprzedziła m.in. inicjatywa Parlamentu Europejskiego z września 2008 r. w sprawie ogłoszenia 23 sierpnia dniem upamiętnienia ofiar totalitaryzmów. Rok później Parlament Europejski przyjął rezolucję o sumieniu i totalitaryzmie, w której wyraził potępienie dla popełnionych zbrodni przeciwko ludzkości i jednocześnie wezwał Komisję Europejską oraz kraje członkowskie do ustanowienia Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia.

ZSRR i Niemcy zawarły 23 sierpnia 1939 roku pakt o nieagresji. Częścią tego dokumentu był tajny protokół dzielący Europę Środkowo-Wschodnią, w tym Polskę, na strefy wpływów obu państw. Podpisanie paktu umożliwiło Hitlerowi zaatakowanie Polski 1 września 1939 roku.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL