Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz otrzymał w czwartek w Akwizgranie Nagrodę Karola Wielkiego za zasługi dla europejskiej integracji. W uroczystości w akwizgrańskim ratuszu uczestniczyli prezydenci Niemiec i Francji, Joachim Gauck i Francois Hollande.
"Odznaczamy dzisiaj przekonanego i przekonującego Europejczyka, który ze swadą, w demonstracyjny sposób mocnym głosem walczy o silną i demokratyczną Unię Europejską, która wspólnymi siłami jest zdolna do zmoblizowania się, aby stawić czoło trudnym wyzwaniom współczesności" - powiedział burmistrz Akwizgranu Marcel Philipp.
Burmistrz zaznaczył, że Nagroda Karola Wielkiego została przyznana Schulzowi za znaczące zwiększenie roli Parlamentu Europejskiego oraz umocnienie zasad parlamentaryzmu i demokratycznej legitymacji unijnych instytucji.
Prezydent Niemiec Joachim Gauck wskazał w laudacji na kryzys UE przejawiający się w spadku zaufania do unijnych instytucji i renacjonalizacji europejskiej polityki. "Przeżywamy kryzys zaufania do politycznego projektu europejskiego w dotychczasowym kształcie" - ocenił niemiecki polityk. Dodał, że faktem jest "powrót do odpowiedzi narodowych" na wyzwania współczesności. "Bądźmy ostrożni" - apelował Gauck, zaznaczając, że sytuacja jest "alarmująca".
"Odznaczamy dzisiaj przekonanego i przekonującego Europejczyka, który ze swadą, w demonstracyjny sposób mocnym głosem walczy o silną i demokratyczną Unię Europejską, która wspólnymi siłami jest zdolna do zmoblizowania się, aby stawić czoło trudnym wyzwaniom współczesności" - powiedział burmistrz Akwizgranu Marcel Philipp.
Gauck zapewnił, że Niemcy pozostaną, jak dotychczas, "solidnym orędownikiem integracji europejskiej". Jak podkreślił, Europa musi obecnie udowodnić, że jest w stanie poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Stawką są "fundamenty naszego ładu pokojowego". Przypomniał, że na południe i na wschód od UE obserwujemy "język siły, zamiast siły dialogu". "Przed drzwiami naszej Unii słychać strzały: w Libii, Iraku, Syrii i na Ukrainie" - mówił prezydent. "Musimy zewrzeć szeregi" - powiedział Gauck.
Niemiecki prezydent nazwał Schulza orędownikiem europejskiej idei, który "wali prosto z mostu".
W uroczystości w Akwizgranie uczestniczyli też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydenci Litwy i Ukrainy, Dalia Grybauskaite i Petro Poroszenko
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 roku ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.
W 2010 roku jej laureatem został ówczesny premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Laudację na jego cześć wygłosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Wśród innych laureatów nagrody są m.in.: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 roku wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 roku jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2014 roku wyróżnienie to otrzymał ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Leżący na styku granic Niemiec, Holandii i Belgii Akwizgran był na przełomie VIII i IX wieku siedzibą cesarza Karola Wielkiego. Władca Franków, uznawany do dziś za symbol europejskiej jedności, stworzył w Europie Zachodniej państwo nawiązujące do starożytnego imperium rzymskiego.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ ap/