Polska po 1989 roku

10.11.2017

Szef PiS: rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, to będzie rok ogromnie ważny

Rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, to będzie rok ogromnie ważny, w którym powinniśmy uczynić wszystko, by jak najwięcej tych ciągle niezabliźnionych ran przestało być niezabliźnionymi, by polski duch się wzmacniał - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński uczestniczył w Marszu Pamięci, który po mszy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela przeszedł Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezes PiS w wystąpieniu na pl. Piłsudskiego nawiązał do przypadających w sobotę obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "To szczególna rocznica, zaczynami setny rok. Setny rok chciałoby się powiedzieć niepodległości, ale niestety - jeśli chcieć być w zgodzie z prawdą historyczną - to trzeba powiedzieć: od odzyskania niepodległości w 1918 roku" - powiedział Kaczyński.

Jak podkreślił Polska, w ciągu ostatnich 99 lat, przez 50 była niepodległości pozbawiana. "Padła ofiarą dwóch straszliwych totalitaryzmów - niemieckiego i rosyjskiego. Skutki tej XX-wiecznej niewoli, tak jak i skutki tej niedawnej, trwają po dziś dzień. Trwają w sferze materialnej, ale przede wszystkim trwają w sferze duchowej, w sferze świadomości" - powiedział Kaczyński.

Podkreślił, że rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości to będzie rok ogromnie ważny. "To będzie rok, w którym powinniśmy uczynić wszystko, by jak najwięcej tych ciągle niezabliźnionych ran przestało być niezabliźnionymi, by polski duch się wzmacniał, by wzmacniała się nasza wspólnota, nasza niepodległość" - powiedział Kaczyński.

Wskazał, że mówi o tej niepodległości, która jest "opisana w międzynarodowych traktatach, ale i o tej, która jest w naszych umysłach i w naszych sercach". "Tu jest ciągle bardzo wiele do zrobienia" - zaznaczył.

Kaczyński podkreślił, że rok, w którym obchodzimy 100-lecie niepodległości należy dobrze wykorzystać i "pokazać, że ci, którzy 100 lat temu potrafili połączyć myśli i czyny nie są ostatnim pokoleniem, które to potrafiło". "My też musimy być takim pokoleniem" - mówił. Odpowiedziały mu okrzyki zgromadzonych: "Cześć i chwała bohaterom!".

Prezes PiS przekonywał, że Polacy stoją "przed wielką szansą". "Stoimy przed szansą budowy nowej Polski, dobrej zmiany, szansą budowy Rzeczypospolitej, która będzie rzeczywiście Rzeczypospolitą, która będzie dla wszystkich, która będzie silna, która będzie niepodległa, która będzie godna i która będzie dumna" - podkreślił.

"Musimy budować instytucje, które tę świadomość wzmacniają, ale przede wszystkim musimy budować naszą siłę" - dodał. "Musimy zwracać się także ku tym, którzy tego wszystkiego, co tutaj powiedziałem nie rozumieją, którzy ciągle w umysłach i duszach noszą rany obydwu wielkich niewoli, tej dawnej dziewiętnastowiecznej i tej dwudziestowiecznej. To jedyna droga, by te rocznice nie były tylko uroczystościami, nie były tylko momentami, ale krokami ku takiej Polsce, o której wszyscy marzymy" - przekonywał.

To Polska, jak dodał Kaczyński, która będzie "dzieciom i wnukom tego pokolenia zapewniała bezpieczeństwo, dobrobyt, siłę, godność i poczucie, że być Polakiem, to znaczy być kimś ważnym, to znaczy być kimś, kto w Europie znaczy, to znaczy być kimś, kto wyznacza dzisiejszej chorej Europie drogę do uzdrowienia, drogę do powrotu do fundamentalnych wartości, drogę do powrotu do powrotu do prawdziwej wolności, drogę do zwycięstwa i umocnienia naszej opartej na chrześcijaństwie cywilizacji".

"Polska ma taką szanse, wykorzystajmy ją" - apelował.

W uroczystości na placu Piłsudskiego uczestniczyła orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego, która odegrała hymn narodowy, Marsz Pierwszej Brygady oraz utwór "Śpij kolego". W czasie uroczystości kilkukrotnie skandowano hasło "Cześć i chwała bohaterom!". (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek, Maciej Zubel

wni/ zub/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL