Europa i świat po 1989 roku

22.03.2019

Szef polskiego MSZ wyraził ubolewanie w związku z przesłuchaniem na Białorusi Andżeliki Borys

Szef MSZ Jacek Czaputowicz wyraził w piątek ubolewanie w związku z doniesieniami o przesłuchaniu szefowej nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, którego powodem była organizacji tradycyjnego jarmarku Kaziuki.

O przesłuchaniu poinformowała w czwartek sama szefowa ZPB. Kaziuki to doroczny jarmark rękodzieła organizowany w Grodnie. Impreza upamiętnia św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka i patrona Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł on 4 marca 1484 roku właśnie w Grodnie, a został pochowany w Wilnie.

Pytany o sprawę przesłuchania Borys szef dyplomacji podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że organizowanie Kaziuków jest polską tradycją. "Jeżeli za ten fakt spotykają organizatorów tego wydarzenia represje, to jest to godne ubolewania; wszystkie próby ograniczenia możliwości kultywowania przez Polaków na Białorusi tego typu apolitycznych w końcu tradycji przyjmujemy z żalem" - powiedział Czaputowicz.

Przypomniał w tym kontekście o lutowej wizycie w Warszawie przewodniczącego izby wyższej białoruskiego parlamentu Michaiła Miasnikowicza, który zapewniał o chęci rozwijania dobrych stosunków z Polską. "Oczekujemy od strony białoruskiej bardziej otwartej postawy w stosunku do Polaków mieszkających na Białorusi i umożliwienia im kultywowania tej tradycji" - dodał minister.

Oficjalnie Kaziuki organizują władze miasta. ZPB ma swoją imprezę. "Milicjanci pytali, dlaczego nie wzięliśmy udziału w oficjalnych Kaziukach. Powiedziałam, że kiedy władze Białorusi zalegalizują naszą organizacją, chętnie to uczynimy" – mówiła w czwartek Borys.

Kierowany przez nią ZPB - uznawana przez Warszawę organizacja polska - został zdelegalizowany przez Mińsk w 2005 r. i od tamtej pory bezskutecznie zabiega o legalizację i zwrot majątku przejętego przez propaństwowy ZPB, obecnie kierowany przez Mieczysława Łysego.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL