Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w dziejach nie tylko Rzeczpospolitej, ale także w dziejach Europy i świata - podkreślił w niedzielę szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk.
Kasprzyk, który w Kielcach wziął udział w obchodach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP), zaznaczył, że "w chwili, gdy okupant niemiecki i sowiecki przerwał niepodległość Polski, nasi przodkowie oraz obecni podczas uroczystości weterani, podjęli decyzję, że trzeba kontynuować walkę o suwerenność, że nie można dać się złamać, że nie można +zgiąć karku+".
"To były motywy, które kierowały tamtym pokoleniem, pokoleniem II Rzeczpospolitej, aby utworzyć podziemne państwo z własną armią, własnym wymiarem sprawiedliwości, siecią szkolnictwa, opieki społecznej, komórką poświęconą pomocy polskim obywatelom narodowości żydowskiej, którzy byli mordowani. Tak powstała struktura Polskiego Państwa Podziemnego, kierująca walką naszych rodaków z niemieckim i sowieckim okupantem" – powiedział Kasprzyk.
Dodał, że wszyscy wstępujący w szeregi Armii Krajowej składali przysięgę, w której padały słowa, że "będę wierny zawsze Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej". "W tych słowach +być wiernym+ zamyka się właściwie to, co musimy przywrócić naszej ojczyźnie, zamyka się etos bezinteresownej służby, w której trzeba być wiernym wspólnocie, narodowi, państwu, ojczyźnie" – podkreślił szef UdSKiOR.
Zwracając się m.in. do obecnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz członków Związku Strzeleckiego "Strzelec" zaznaczył, że dobrze się dzieje, iż są ci z młodego pokolenia, którzy chcą stanowić kontynuację tego wielkiego czynu, jaki był udziałem pokolenia PPP. "To pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość, że Rzeczpospolita nigdy nie zaginie, bo młode pokolenie odnalazło w pokoleniu Polskiego Państwa Podziemnego swoje źródło siły, swój kodeks wartości, swój punkt odniesienia" – dodał Kasprzyk.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zaznaczyła, że w czasach tworzenia struktur państwa podziemnego, Polska niejednokrotnie wymagała oddania życia, zdrowia oraz poświęcenia rodziny dla ojczyzny. "Dziś nasza ojczyzna wymaga pamięci o tamtych czasach, bohaterach, wymaga uczciwości, uczciwej pracy i budowania naszej ojczyzny dla przyszłych pokoleń. Musimy pamiętać o tym, że nasi przodkowie nie zgodzili się, aby decydowali o nas inni. Dziś również musimy sami decydować i chcemy sami decydować o losach naszej ojczyzny, potrafimy to robić" – powiedziała Wojtyszek.
Kieleckie obchody 79. Rocznicy utworzenia PPP rozpoczęły się od mszy św. w katedrze. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej, gdzie m.in. wręczono medale "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria". Uroczystości zakończy premiera filmu „Kielecka Brygada Piechoty”, którego autorem jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”.
Polskie Państwo Podziemne (PPP) to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Było systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRR. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Istniało do 1 lipca 1945 (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).
Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej. (PAP)
autor: Piotr Grabski
gr/ wj/