Wojna polsko-bolszewicka

08.12.2017

Szefowa ZPB: rozbudowa drogi na Białorusi zagraża mogiłom polskich żołnierzy

Prezes nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys skierowała do gubernatora grodzieńskiego pismo, w którym apeluje, by nie dopuszczono do zbezczeszczenia zbiorowej mogiły żołnierzy polskich poległych w bitwie nad Niemnem.

Zbiorowa mogiła i pomnik upamiętniający żołnierzy Mińskiego i Wileńskiego Pułku Strzelców, którzy polegli w dniach 27-28 września 1920 r. w boju z bolszewikami pod Krwawym Borem, znajduje się w okolicy wsi Feliksowo w rejonie szczuczyńskim obwodu grodzieńskiego.

Jak informuje w piątek portal ZPB - Znadniemna.pl, w petycji skierowanej do gubernatora Uładzimira Kraucoua szefowa ZPB pisze, że w toku budowy trasy Mińsk-Grodno przy poszerzaniu drogi może dojść do zbezczeszczenia miejsca pochówku polskich żołnierzy.

„Nekropolia, będąca jednym z najważniejszych miejsc polskiej pamięci narodowej i chwały oręża polskiego na ziemi grodzieńskiej, ulegała już dewastacji w czasach sowieckich, a postawiony na kwaterze w latach 90. pomnik nie określa granicy pochówku” – podkreśla w piśmie Borys.

„Uważam, że prace drogowe prowadzone na wspomnianym odcinku grożą wyrządzeniem szkody mogiłom polskich żołnierzy” – dodaje.

Prezes ZPB wyraża zdumienie, że przy projektowaniu trasy nie opracowano planu ominięcia miejsca pochówku i odpowiedniego dojazdu do niego. Proponuje, by w celu zabezpieczenia mogiły droga M6 przebiegała w odległości co najmniej 7-8 metrów.

Powołuje się przy tym na polsko-białoruską umowę międzyrządową o ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji, która zobowiązuje strony do utrzymywania w godnym stanie mogił wojskowych.

Kopię listu Borys skierowała do Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL