Holokaust

16.10.2019

„Times of Israel”: Albańczyk, który ocalił Żydów podczas Holokaustu, zostanie uhonorowany w Polsce

93-letni Albańczyk, muzułmanin Xhemal Veseli, który ocalił Żydów podczas Holokaustu, otrzyma w Polsce nagrodę fundacji From the Depths dla Sprawiedliwych podczas uroczystości 14 listopada w Warszawie - informuje izraelski dziennik „Times of Israel”.

Veseli, obecnie jeden z nielicznych żyjących muzułmanów, którzy ratowali Żydów od Holokaustu, pojedzie do Polski z byłym ministrem spraw zagranicznych Albanii Edmondem Panaritim, którego rodzina także uratowała Żydów w tym okresie. W Warszawie wezmą udział w "Wieczorze dla Sprawiedliwych".

"W niezwykle rozdrobnionym i agresywnym świecie, w którym dzisiaj żyjemy, religia niestety często nas dzieli" - zauważył organizator wydarzenia Jonny Daniels z fundacji From the Depths, cytowany przez "Times of Israel". Ale zastrzegł, że świadectwa takie jak Xhemala "łączą nas jako żydów i muzułmanów".

W "Wieczorze dla Sprawiedliwych" będą również uczestniczyły osoby ratujące Żydów z Polski i Białorusi, a także przedstawiciele władz z Izraela, Danii i Stanów Zjednoczonych.

Xhemal Veseli i jego zmarły brat, Hamid, uratowali dwie rodziny żydowskie z rąk włoskich sił okupacyjnych w 1943 roku. Jak wynika z informacji Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, wówczas 17-letni Xhemal 36 godzin szedł ze starszymi Żydami do swojego domu rodzinnego w Albanii. Yad Vashem uznał braci za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w 2004 roku.

Żona Xhemala, Derita Veseli, powiedziała, że jej rodzina również uratowała Żydów w Albanii. Jak podaje izraelski dziennik, fundacja From the Depths zobowiązała się do pokrycia kosztów leku na oczy, który stosuje Derita, do końca jej życia. Lek kosztuje rocznie ok. 10 tys. dolarów. 

Albania była jednym z niewielu krajów okupowanych przez nazistów, których społeczność żydowska zwiększyła się podczas Holokaustu. Większość z 2000 Żydów mieszkających w Albanii po tym okresie była uchodźcami z sąsiednich państw. (PAP)

cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL