Koniec PRL

04.06.2019

„Toast za wolność” i koncert „Wybraliśmy wolność” w Warszawie

W ramach obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 mieszkańcy Warszawy wznieśli „Toast za wolność” pod byłą siedzibą kawiarni Niespodzianka, biura wyborczego „Solidarności” z 1989 r. Na pl. Defilad rozpoczął się koncert „Wybraliśmy wolność”.

Podczas wtorkowej uroczystości na pl. Konstytucji w Warszawie głos zabrał były prezydent Bronisław Komorowski.

"Wracam dzisiaj z Gdańska, a tam bije najgłośniej serce tych wszystkich, którzy budowali tę wolność. Ale cieszę się, że słychać bicie tego tętna wolności i tu, w Warszawie. Trzeba podkreślić, że w 1989 roku tutaj był ten mózg, sztab wielkiego działania na rzecz całej Polski, bo tutaj był sztab wyborczy Solidarności. Warto to podkreślić i o tym pamiętać, by w przyszłym roku zrobić największe obchody także tu w stolicy, tego życzę" - powiedział prezydent.

"Chciałem wnieść toast za naszą głęboką wiarę w siłę wolności, w atrakcyjność wolności" - dodał.

Głos zabrał również ekonomista, dziennikarz, w latach 1990–1991 minister przekształceń własnościowych Waldemar Kuczyński. Podkreślił, że to, co się wydarzyło w 1989 roku to cud.

"Jeszcze parę lat wcześniej to, co się stało w 1989 roku nie miało się prawa wydarzyć, nie mieściło się w horyzoncie wyobraźni" - powiedział.

"Moim zdaniem przeżyliśmy, mimo wszystkich problemów, zawirowań, kłótni, najlepsze 30 lat prawdopodobnie od wieku XVI i to jest dzieło naszego narodu, 38 milionów Polaków. Wszyscy przyłożyli się do tego dzieła, dzięki któremu Polska jest piękna i bogatsza" - dodał.

Toasty wzniosły również m.in. Paula Sawicka ze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram, a także Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która podkreśliła, że od przyszłego roku miasto będzie organizowało duże obchody rocznicy 4 czerwca.

Na pl. Konstytucji zostały również zaprezentowane plakaty wyborcze z 1989 roku (m.in. Andrzeja Łapickiego) i zdjęcia z dnia wyborów 4 czerwca.

O godz. 20 na pl. Defilad rozpoczął się koncert "Wybraliśmy Wolność. SMOLIK x Goście".

"Zagramy 15 piosenek, długo je wybieraliśmy - z różnych okresów - które były ważne ze względu na treść, ale też wartość muzyczną. Wystąpią Tomek Lipiński, Muniek Staszczyk, czyli ludzie zasłużeni już dla muzyki, ale także Justyna Święs i Daria Zawiałow, czyli taka zupełna +młodzież+" - zapowiadał koncert jego dyrektor artystyczny Andrzej Smolik. (PAP)

Wojciech Przylipiak

wbp/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL