Okupacja niemiecka

22.10.2017

Toruń: obchody 78. rocznicy straceń na Barbarce

Kilkaset osób uczciło w niedzielę na toruńskiej Barbarce pamięć osób straconych w tym miejscu w czasie niemieckiej okupacji w październiku 1939 roku. Obchody 78. rocznicy mordu rozpoczęły się od mszy świętej.

W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy Torunia i okolic, harcerze, kombatanci, rodziny pomordowanych, a także władze miasta i województwa.

"To miejsce kaźni Polaków, którzy doznali śmierci z rąk hitlerowskiego najeźdźcy. W tej kaźni brali udział jednak również sąsiedzi ofiar, ludzie, którzy mieszkali w Toruniu i okolicach i stwierdzili, że bliższa jest im ideologia hitleryzmu i nazizmu niż nasze polskie myślenie. To był okrutny czas" - powiedział przed rozpoczęciem uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dodał, że "nie wolno o nim zapomnieć i trzeba o nim przypominać".

"Jak co roku spotykamy się w atmosferze modlitwy oraz wspomnień na Barbarce. Tu zginęło kilkaset niewinnych osób - Polek i Polaków, którzy oddali życie tylko dlatego, że mieli taką a nie inną narodowość. To okrutne i straszne. Mam nadzieję, że nigdy coś takiego się nie powtórzy" - podkreślił Zaleski

Po mszy świętej odbyła się na Barbarce uroczystość patriotyczna; pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych, złożono kwiaty, odbył się koncert orkiestry wojskowej z Torunia.

Aresztowania podczas okupacji niemieckiej zaczęły się w Toruniu na masową skalę w połowie października 1939 roku. W pierwszej kolejności dotknęły inteligencję, ale również ludzi młodych, w wieku 16-20 lat. Aresztowani przetrzymywani byli głównie w Forcie VII, który zaadaptowano na więzienie. Wywożenie do lasów Barbarki rozpoczęło się pod koniec października. Tam Polaków rozstrzeliwano. Zginęło ok. 600 osób, którzy grzebani byli w masowych grobach. Przed zakończeniem wojny Niemcy odkopali część z nich, a wiele zwłok spalono.

Przeprowadzone we wrześniu i październiku 1945 roku ekshumacje pozwoliły odnaleźć siedem mogił. Wydobyto wtedy 87 ciał, które miały znaki świadczące o dokonanym mordzie - egzekucji. Wiele ciał przeniesiono na cmentarz przy ul. Grudziądzkiej, ale są rodziny, które zdecydowały o pozostawieniu swoich bliskich w tym miejscu, argumentując to faktem spoczywania ich obok innych osób, z którymi razem stracili życie. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

edytor: Agata Szczepańska

twi/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL