II wojna światowa

07.08.2012 aktualizacja 14.07.2016

Toruń: Zmarł historyk prof. Karol Gruenberg

W wieku 89 lat zmarł prof. Karol Gruenberg, emerytowany naukowiec Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był autorem wielu publikacji poświęconych m.in. hitleryzmowi. Prof. Gruenberg urodził się w 1923 r. w Drohobyczu. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim w 1951 r., doktoryzował się 1958 r., a habilitację uzyskał w 1968 r. Profesorem został w 1985 r.

Naukowiec pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął w 1968 r. W latach 1976-1984 kierował Zakładem Historii Powszechnej i Polski XIX i XX w. W 1993 r. przeszedł na emeryturę, ale zajęcia dla studentów prowadził do 2001 r. Pracował też i zasiadał w radach naukowych w Instytucie Krajów Socjalistycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich - Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie.

Prof. Gruenberg specjalizował się w historii XX w., w szczególności w problematyce stosunków niemiecko-sowieckich, sowiecko-polskich oraz polsko-ukraińskich. Był autorem wielu publikacji dotyczących hitleryzmu. Napisał m.in. książki: "Adolf Hitler. Biografia", "Życie osobiste Adolfa Hitlera", "SS - czarna gwardia Hitlera", "Joachim von Ribbentrop. Kariera ministra Trzeciej Rzeszy (współautor), Hans Frank na Wawelu (współautor), "Hitler-Jugend", "Polska karta Stalina" i "Czwarty rozbiór Polski" (współautor).

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. (PAP)

rau/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL