PRL

23.10.2011 aktualizacja 14.07.2016

Trwają prace nad ekspozycją i budynkiem Muzeum Warszawskiej Pragi

Kamienice przy ulicy Targowej 50/52 w Warszawie, w których powstanie Muzeum Warszawskiej Pragi. Fot. PAP/R. Pietruszka Kamienice przy ulicy Targowej 50/52 w Warszawie, w których powstanie Muzeum Warszawskiej Pragi. Fot. PAP/R. Pietruszka

Trzy zabytkowe kamienice przy ul. Targowej oraz nowy budynek o funkcjach administracyjno-edukacyjnych wejdą w skład powstającego Muzeum Warszawskiej Pragi. Placówka pomieści wystawę stałą i czasowe, czytelnię, salę projekcyjno-konferencyjną i pracownie naukowe.

"Chcemy pokazać, że prawy brzeg Wisły to nie tylko Praga, ale również szereg osad, które stały się częścią miasta, ale zachowały odrębną historię i klimat, takich jak Grochów, Bródno, Białołęka czy Saska Kępa. Postrzegamy tę placówkę jako taki ośrodek muzealny opowiadający o fenomenie warszawskiej Pragi i chcielibyśmy, by skupiały się tu także działania na rzecz rewitalizacji prawego brzegu, przywrócenia jego historii mieszkańcom Warszawy i przybliżenia turystom" - opowiadała PAP kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi, Jolanta Wiśniewska.

Jolanta Wiśniewska: "Chcemy pokazać, że prawy brzeg Wisły to nie tylko Praga, ale również szereg osad, które stały się częścią miasta, ale zachowały odrębną historię i klimat, takich jak Grochów, Bródno, Białołęka czy Saska Kępa. Postrzegamy tę placówkę jako taki ośrodek muzealny opowiadający o fenomenie warszawskiej Pragi i chcielibyśmy, by skupiały się tu także działania na rzecz rewitalizacji prawego brzegu, przywrócenia jego historii mieszkańcom Warszawy i przybliżenia turystom".

W muzeum będzie miejsce zarówno na ekspozycję stałą prezentującą dzieje prawobrzeżnej Warszawy, jak i na ekspozycje czasowe. Jej częścią będą także sale działań interaktywnych i edukacyjnych, sala projekcyjno-konferencyjna, multimedialna czytelnia ze zbiorem varsavianów oraz pracownie naukowe, gdzie gromadzone zbiory będą opracowywane. Powstanie także sala historii mówionej, gdzie o dziejach Pragi będą mówić sami mieszkańcy.

"Ich opowieści i relacje, z których tworzymy Archiwum Historii Mówionej, liczy już prawie 300 wywiadów, często wielogodzinnych. Prowadzimy także akcję zbierania przedmiotów materialnych - trafiają do nas dokumenty, fotografie i drobne pamiątki rodzinne. Chcielibyśmy opowieść o historii dzielnicy przedstawić także przez pryzmat losów poszczególnych rodzin czy miejsc. Eksponaty czerpiemy także z bogatych zasobów Muzeum m.st. Warszawy" - mówiła Wiśniewska.

Placówka nawiązywać ma także do wielokulturowości prawego brzegu. "Rewitalizujemy znajdujące się w kamienicach przy ul. Targowej dwie sale, gdzie były dawniej modlitewnie żydowskie i restaurujemy ocalałe tam malowidła ścienne, które będą mogli później oglądać goście muzeum. W placówce znajdą się też odniesienia do innych grup kulturowych, które żyły przez wieki na Pradze. W muzeum znajdą się np. opowieści z kręgu kultury prawosławnej czy ewangelickiej, a także o mieszkańcach, którzy mieli korzenie niemieckie czy ukraińskie. Warszawa zawsze była miejscem, które ściągało wielu przybyszów i jest to interesującym rysem naszego dziedzictwa" - podkreśliła kierownik muzeum.

Zakończenie budowy muzeum jest planowane - jak ocenia szefowa placówki - na połowę 2012 roku.

Zaznaczyła równocześnie, że muzeum powstaje przede wszystkim z potrzeby i inicjatywy samych mieszkańców Pragi. "Mieszkańcy i działające tu stowarzyszenia społeczne bardzo nam pomogły, także w zdobyciu dofinansowania unijnego dla placówki. Prażanie często mają takie poczucie, że są taką częścią Warszawy zepchniętą trochę na margines, o której wartości mniej się mówi. Mamy nadzieję, że muzeum zmieni ten stan rzeczy i będzie takim miejscem kameralnym, ale żywym, że będzie się sporo działo" - zaakcentowała Wiśniewska.

Zakończenie budowy muzeum jest planowane - jak ocenia szefowa placówki - na połowę 2012 roku. Prowadzone są zarówno prace adaptacyjne na budynkach zabytkowych, czyli frontowych kamienicach przy ul. Targowej, jak i w znajdującej się w podwórku oficynie. Powstaje także budynek zamykający przyszły kompleks muzealny o funkcjach administracyjno-edukacyjnych, stanowiący rodzaj zaplecza. Łącznie ze znajdującym się na tyłach podwórzem będą tworzyć kompleks muzealny, w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego, w jednym z centralnych punktów warszawskiej Pragi. (PAP)

akn/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL