Kilkaset osób, w tym przedstawiciele kilkunastu oddziałów Związku Sybiraków z całej Polski, uczestniczyło w piątek we Wrocławiu w VI Marszu Pamięci Golgoty Wschodu. Wydarzenie jest hołdem dla Polaków, którzy zginęli w wyniku wywózek, mordów i katorżniczej pracy.
Odbywające się co dwa lata Marsze Pamięci Golgoty Wschodu są wydarzeniem o zasięgu ogólnopolskim. W piątek po mszy św. odprawionej w bazylice garnizonowej pw. Św. Elżbiety kilkaset osób przeszło ulicami Wrocławia na pl. Strzelecki pod pomnik Zesłańców Sybiru, gdzie odbył się apel poległych na Wschodzie.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kilkunastu oddziałów Związku Sybiraków z całej Polski, władze rządowe, samorządowe, uczniowie wrocławskich szkół, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych oraz kompania honorowa Garnizonu Wrocław.
P.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że Polacy od ośmiu pokoleń, czyli od czasów Konfederacji Barskiej po okres II wojny światowej, byli wywożeni na Syberię „tylko dlatego, że byli Polakami”.
„Jednak Polacy nigdy nie utracili ani ducha, ani wiary. I dzięki temu przetrwali tam na tej nieludzkiej ziemi, dzięki temu przetrwała też Rzeczypospolita. Wierzyliście w Polskę i za tę wiarę wam bardzo serdecznie dziękujemy, bo to jest najwspanialsza lekcja dla młodego pokolenia” - mówił Kasprzyk.
Przypomniał postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który też był syberyjskim zesłańcem i przywołał jego słowa brzmiące: „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”.
„Te słowa, które wy już znaliście z czasów II Rzeczypospolitej, realizowaliście cudownie w latach waszej zsyłki, wiedząc, że być zwyciężonym, ale nie ulec, to jest zwycięstwo. I zwyciężyliście i dzięki wam Polska zwyciężyła, i dzięki pamięci wyrażanej w naszym dzisiejszym zgromadzeniu Polska zawsze będzie zwyciężać. Chwała Sybirakom” - mówił Kasprzyk.
Tylko podczas II wojny światowej Związek Sowiecki przeprowadził 4 wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli: nocą z 9 na 10 lutego 1940 r., 12/13 kwietnia 1940 r., 28/29 czerwca 1940 r. i w maju 1941 r. Wywieziono ponad 300 tys. ludzi, choć Sybiracy mówią nawet o 1,5 mln Polaków. Kwiecień jest co roku miesiącem obchodów poświęconych upamiętnieniu Polaków, którzy byli ofiarami Golgoty Wschodu. (PAP)
ros/ agz/