Okupacja niemiecka

06.10.2019

Uroczystości rocznicowe ku czci pomordowanych w Lasach Piaśnickich

Jeden z wielu zbiorowych grobów, w których spoczywają ofiary tzw. Zbrodni w Piaśnicy. 1958 r. Fot. PAP/E. Hannemann Jeden z wielu zbiorowych grobów, w których spoczywają ofiary tzw. Zbrodni w Piaśnicy. 1958 r. Fot. PAP/E. Hannemann

W Lasach Piaśnickich w pobliżu Wejherowa odbyły się w niedzielę uroczystości 80. rocznicy „Zbrodni Pomorskiej”, upamiętniające pomordowane tu przez Niemców ofiary. Szacuje się, że w Piaśnicy mogło zginąć 12-14 tysięcy osób.

CZYTAJ TAKŻE

Uroczystości, które odbyły się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni, poprzedzone zostały uroczystą mszą św. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz członkowie rodzin osób zamordowanych w Lasach Piaśnickich. Podczas uroczystości odbył się apel pamięci oraz złożono kwiaty.

W chwili wybuchu II wojny światowej na Pomorzu rozpoczęły się aresztowania polskich nauczycieli, wojskowych, urzędników, duchownych, działaczy społecznych i politycznych. Część zatrzymanych trafiła do obozów koncentracyjnych, większość została rozstrzelana przez Niemców w pomorskich lasach.

CZYTAJ TAKŻE

Największymi z miejsc kaźni stały się Lasy Piaśnickie w pobliżu Wejherowa i Las Szpęgawski koło Starogardu Gdańskiego. Szacuje się, że w Piaśnicy mogło zginąć 12-14 tysięcy, a w Szpęgawsku - od 5 do 7 tysięcy. W obu miejscach Niemcy prowadzili masowe egzekucje od jesieni 1939 r. do początku 1940 r. Hitlerowcy mordowali głównie przedstawicieli polskiej inteligencji, ale także pacjentów niemieckich szpitali psychiatrycznych, w tym cudzoziemców przywożonych pociągami z III Rzeszy. W Szpęgawsku ginęli też Niemcy, którzy sprzeciwiali się nazizmowi.

W 1944 r., dla zatarcia śladów obu zbrodni, hitlerowcy sprowadzili więźniów (m.in. z obozu koncentracyjnego Stutthof), którzy musieli wydobywać ze zbiorowych grobów zwłoki ofiar i je palić. Trwało to kilka tygodni. Po wykonaniu pracy więźniów rozstrzelano. Wielu sprawców mordów w piaśnickich i szpęgawskich lasach zostało po II wojnie światowej osądzonych. Nadal nieznane są jednak nazwiska większości ofiar tych zbrodni.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL