Okolicznościowa sesja rady miejskiej i nabożeństwo odpustowe w katedrze będą głównymi punktami wtorkowych uroczystości ustanowienia Św. Mikołaja z Miry patronem Elbląga. Dekret zatwierdzający wybór tego świętego wydała wcześniej Stolica Apostolska.
Podczas uroczystej sesji w Ratuszu Staromiejskim radni w specjalnej uchwale przyjmą św. Mikołaja za patrona miasta i ustanowią 6 grudnia jego corocznym świętem. W tym dniu władze miejskie zapraszają elblążan na starówkę, gdzie po symbolicznym rozświetleniu choinki odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru Alta Trinita. Potem w katedrze - pod wezwaniem św. Mikołaja - zostanie odprawiona msza odpustowa w intencji miasta i mieszkańców.
Starania o ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta w jubileuszowym Roku Miłosierdzia i 1050-lecia chrztu Polski były wspólną inicjatywą radnych i prezydenta Elbląga. W maju samorząd przyjął odpowiednią uchwałę intencyjną i zwrócił się do Watykanu - za zgodą i pośrednictwem miejscowego biskupa Jacka Jezierskiego - o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie.
Rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Franciszka zatwierdziła 12 października deklarację przyjęcia św. Mikołaja na patrona Elbląga. Taki dokument ma moc bulli papieskiej.
Elblążanie wybrali tego świętego, bo jest on patronem żeglarzy, marynarzy i rybaków, a Elbląg był w średniowieczu jednym z głównych miast portowych Bałtyku. "I dziś port morski w Elblągu ma duże perspektywy rozwojowe, zwłaszcza, że rozpoczęto realizację projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną" - napisano w uzasadnieniu uchwały, którą we wtorek przyjmą radni.
Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV w., był biskupem Miry, miasta w dzisiejszej Turcji. Według tradycji, bezinteresownie wspomagał potrzebujących, korzystając z rodzinnego majątku, przez co stał się symbolem dobroci i ofiarności wobec drugiego człowieka.
Na Wschodzie kult tego świętego szerzył się od VI stulecia, na Zachodzie - od przeniesienia w 1087 r. jego relikwii do Bari we Włoszech. Na całym świecie upowszechnił się zwyczaj obdarowywania dzieci upominkami, rzekomo przynoszonymi przez św. Mikołaja.
Św. Mikołaj jest już patronem kilku miast w kraju, m.in. Głogowa, Chrzanowa i Bydgoszczy, a także patronem ponad 300 kościołów w Polsce.
(PAP)
mbo/ wkt/