Przedstawiciele mniejszości litewskiej w Sejnach i Puńsku (Podlaskie) obchodzą 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę.
Litwini 16 lutego obchodzą święto odzyskania niepodległości. W tym roku przypada 102. rocznica tego wydarzenia.
Niedzielna uroczystość w Sejnach rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Potem uczestnicy obchodów wezmą udział w koncercie, który odbędzie sie hali w Zespole Szkół Żiburys. W sobotę wieczorem obchody odzyskania niepodległości przez Litwę obchodzili także mieszkańcy Puńska, gdzie przedstawiciele mniejszości litewskiej stanowią aż 80 proc. lokalnej społeczności. Puńsk jest nazywany potocznie stolicą Litwinów w Polsce.Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny.
16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.
W czasie podpisania Aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką; dokument wyrażał wolę narodu do stworzenia niepodległego państwa litewskiego. Realnie powstało kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.
W setną rocznicę tych wydarzeń stanął w Puńsku drewniany Pomnik Odzyskania Niepodległości. To wielki stuletni, dębowy pień z drewnianymi skrzydłami w kształcie litewskiego instrumentu strunowego o nazwie kankle. Na szczycie rzeźby wisi duży dzwon i kilkanaście mniejszych dzwoneczków. (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ mok/